Автомобилите стигат само до новоизградената сграда, където трябваше да бъде митницата. Временната организация по пътя бе разпоредена след проведена днес среща с участието на областния управител Захари Сираков, кмета на Рудозем Недко Кулевски, директора на Областното пътно управление инж. Костадинка Миланова, директора на Областната дирекция на МВР ст. комисар Цветан Цанков, Мирослав Беляшки - директор на Териториална дирекция „Митници“ – Пловдив. Представителите на местни и държавни институции инспектираха на място ситуацията във връзка с достъпа до незаработилия граничен пункт и границата с Гърция.
Достигналите до самия граничен пункт автомобили не могат да преминат на гръцка територия, където са поставени прегради от конуси. От българска страна достъпът за коли също е препятстван от металната ограда, монтирана непосредствено преди самата граница.
Връзката между Димарио и границата е изцяло нов обект, който трябва да бъде въведен в експлоатация, обясни областният управител. Той уточни, че при огледа е станало ясно, че пътят до границата от гръцка страна все още е строителен обект, по който довършителните работи като поставяне на мантинели и маркировка, са забавени вероятно породи лошите метеорологични условия.
По завършения от години път от Рудозем до границата и днес се забелязват камъни, паднали от ската. Областният управител уточни, че се предвижда да се направи заявка за полагане на мрежи, които да обезопасят трасето в участъците с падащи скални отломки.
На мястото на неработещия пункт и днес имаше хора, дошли от съседното село Чепинци и от Рудозем. Много родове в Чепинци имат роднини отвъд границата, всички очакваме да се срещнем с приятели и роднини от съседните гръцки селища, обясни кметът на Чепинци Риза Брахимбашев. Гръцки гости на жители на Чепинци пристигат с коли до мястото на пункта, откъдето домакините ги транспортират до селото.
Днес се взе правилното решение оградите да бъдат премахнати, защото в последно време се получи някакво напрежение, коментира кметът на Рудозем Недко Кулевски. Той изрази надежда партньорите от гръцка страна да бъдат готови в скоро време с пътя, за да може свободно и българи, и гърци да преминават. Кметът прогнозира, че в срок ще бъде готов обходният път на Рудозем, който трябва да изведе трансграничния трафик извън центъра на града.
Сградите на ГКПП „Рудозем – Ксанти“, който стана излишен в условията на Шенген, продължават да се охраняват от частна фирма, наета от Агенция „Митници“. В помещенията на пункта според Захари Сираков има оборудване, съоръжения, агрегати, кантари, медицински пункт, което налага оставането на охраната в зоната.
Екипът митничари, който трябваше да работи на пункта, е селектиран, подбран и назначен още преди две години, заяви Мирослав Беляшки. Заради плановете и очакванията ГКПП - Рудозем да бъде отворен още преди години, от Агенция „Митници“ са взети по-рано мерки за подготовка на готов екип. След отпадането на граничния контрол, назначените служители ще продължат да изпълняват функциите си съобразно новата разстановка, изработена съвместно с "Гранична полиция" и МВР.
ГКПП „Рудозем – Ксанти“ се изгражда съгласно подписана през 1995 г. спогодба за разкриване на три нови гранични пункта между България и Гърция. Пунктът при Рудозем стана реалност с финансиране от Програма ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020. Проектът „Подобряване на трансграничната достъпност“ е с общ бюджет 43,6 млн. евро, като изграждането на пункта и съпътстващата инфраструктура струва над 5 млн. евро. През април 2024 г. обектът бе предаден за стопанисване и управление на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и Агенция „Митници“.
Сградата и съпътстващата инфраструктура ГКПП „Рудозем – Ксанти“ бяха завършени в края на 2021 г., но отварянето на пункта се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна.