Космическата сонда "Марс Полар Лендър" е изстреляна на 3 януари 1999 г., за да търси следи от замръзнала вода на Червената планета

На 3 януари 1999 г. от американския космически център "Кенеди" в Кейп Канаверал, щата Флорида, САЩ, е изстреляна космическата сонда "Марс Полар Лендър" към планетата Марс. Сондата е с височина 1 м и ширина 3,6 м. Тя носи микрофон, лопата и бормашина и целта й е да търси следи от замръзнала вода близо до южния полюс на Червената планета, да регистрира звуците от вятъра, пясъка и да ги праща на Земята. Контактът с нея е загубен на 3 декември 1999 г. след предполагаемото й кацане на повърхността на Марс.
БТА информира: 
Кейп Канаверал и Вашингтон, 3 януари 1999 г. /АП и ДПА/ Късно вечерта на 3 януари от американския космически център "Кенеди" в Кейп Канаверал (щата Флорида) бе изстреляна космическата сонда "Марс Полар Лендър". Тя носи микрофон за 50 000 долара, побиращ се в човешка длан, лопата и бормашина и ще търси следи от замръзнала вода близо до южния полюс на Червената планета, ще регистрира звуците от вятъра, пясъка и, дай боже, гърма от падащ метеорит, и ще ги изпраща на Земята, където те може да бъдат пуснати по интернет. Наличието на вода би подкрепило теориите, че на Марс е имало и дори може да има живот.
Сондата с височина 1 м и ширина 3,6 м ще лети почти година до Марс, ще измине 756 милиона км и ще кацне на 3 декември на южния полюс. Минути преди да се "примарси", "Марс Полар Лендър" ще спусне две капсули с големината на баскетболни топки. Минисондите "Дийп спейс 2" ще се разтворят като сурови яйца. Част от тях, носеща фина електроника и инструменти, ще се зарови на два метра под повърхността на Марс и ще започне да търси следи от вода, основата на всеки живот. Миниатюрен лазер ще анализира почвените проби и ще търси в тях следи от ледени изпарения. През това време сондата майка "Марс Полар Лендър", извършила меко кацане на около 100 км от двете капсули, ще започне да преравя повърхността на Марс с двуметровата си роботизирана ръка и ще събира данни за състава на почвата. Още първият метър на марсианската почва може да даде изненадваща информация за геологията и климата на планетата преди 100 000 години.
Данните от изследванията на сондата ще бъдат предавани на Земята с помощта на апарата "Марс Клаймът Орбитър", който бе изстрелян на 11 декември 1998 г., ще обикаля около Марс на височина 400 км и ще препредава данните, събрани от "Марс Полар Лендър". Търсенето на следи от вода е задача номер едно и за двете сонди. "Трябва да следваме водата, ако търсим живот", смята Едуард Уайлър от НАСА. 
*****
Кейп Канаверал, 4 януари 1999 г. /БТА/ Космическата сонда Марс Полар Лендър бе изстреляна късно снощи от американския космически център "Кенеди" в Кейп Канаверал, предадоха световните агенции. Въпреки опасенията на експертите от НАСА, че изстрелването може да бъде провалено от приближаващия се към Флорида снежен фронт, стартът минал без проблеми. Апаратът ще лети до Марс близо година и на 3 декември се очаква да кацне на южния полюс на Червената планета. Малко преди да кацне върху замръзналия въглероден двуокис на марсианския полюс, "Марс Полар Лендър" ще спусне две минисонди. Основното предназначение на сондата е да търси вода на Марс. Наличието на вода би подкрепило теориите, че на четвъртата планета от Слънчевата система има живот. Данните от изследванията на сондата ще бъдат предавани на Земята с помощта на втория космически апарат от експедицията Марс Клаймът Орбитър, който бе изстрелян от НАСА преди около месец.
*****
Космическата станция "Марс полар лендър" кацна на Марс
Ню Йорк, 4 декември 1999 г. /БТА/ В съответствие с графика късно снощи американската автоматична междупланетна станция "Марс Полар Лендър" кацна на планетата Марс, предадоха световните осведомителни агенции. Засега радиовръзка между станцията и земята все още няма, защото се предполага, че антените на космическия апарат не са развърнати, а освен това мястото на кацане всеки момент ще попадне в радиосянка. Очаква се първата радиовръзка да бъде осъществена в близките часове. 
*****
Никакъв сигнал от американските космически сонди на Марс
Пасадена, 4 декември 1999 г. /БТА/ Никакъв сигнал не беше получен при първия сеанс за връзка с двете микросонди, които тази нощ кацнаха на Марс с американската автоматична междупланетна станция "Марс Полар Лендър", съобщи тази сутрин говорител на НАСА в Пасадена, цитиран от АФП. Той потвърди, че станцията е кацнала на Марс, но по неизвестни засега причини микросондите Амундсен и Скот не са започнали да предават емисиите си към земята. Ретранслирането на техните сигнали трябва да става чрез кръжащата в орбита около планетата сонда "Марс Глобал Сървейър", когато тя преминава над тях. Очаква се всеки момент при следващото прелитане на сондата позицията да е по-благоприятна за осъществяване на връзка със земята.
*****
Безуспешни опити за връзка с американската космическа сонда на Марс 
Ню Йорк, 5 декември 1999 г. /БТА/ Неуспешен се оказа и четвъртият опит на Лабораторията за реактивни двигатели в Пасадена да установи радиовръзка с американската космическа сонда "Марс Полар Лендър", която в петък кацна на планетата Марс. Днес ще бъде направен нов опит да се влезе в контакт със сондата. Този път вместо пряка връзка с "Марс Полар Лендър" специалистите от НАСА ще се опитат да се свържат със сондата чрез кръжащата в орбита около планетата сонда "Марс Глобъл Сървейър", предаде АФП.
*****
Все още не е осъществен контакт с "Марс Полър Лендър"
Пасадена, 5 декември 1999 г. /БТА/ Учените от НАСА отново не получиха никакъв сигнал от "Марс Полър Лендър", което увеличава страховете, че космическата мисия на стойност 165 милиона долара може би е провалена, предават световните агенции. Предходният неуспех на НАСА бе регистриран на 23 септември т.г., когато корабът "Марс Клаймът Орбитър", чиято стойност беше 125 милиона долара, изгоря в атомсферата поради човешка грешка.
Възможност за осъществяване на контакт с "Марс Полър Лендър" имаше в 04:30 ч. минути по Гринуич на 5 декември, но сигнали не бяха получени. Следващият контактен прозорец се отваря в 18:50 ч. по Гринуич. Ако "Марс Полър Лендър" превключи на високочестотния си радиопредавател и започне да функционира, то предаването веднага ще бъде уловено от сателита "Марс Глоубъл Сървейър" и ще бъде препратено към Земята. Такава комуникационна система досега не е прилагана, обявиха учените. Ако мълчанието обаче продължи и на 5 декември, то изследователите на НАСА са решени през следващите няколко дни да засипват "Марс Полър Лендър" с команди за превключване към резервни системи в случай, че при кацането части от неговия хардуеър са били повредени. Бордовият компютър и радиопредавателите, както и повечето системи на 290-килограмоовия "Марс Полър Лендър" имат резервни копия в случай на непредвидима повреда. От Лабораторията за реактивно движение в Пасадена признаха, че са изчерпали всички прости обяснения за мълчанието, като недобре насочена антена или рестартиране на компютърните системи. Инженерите не изключват възможността "Марс Полър Лендър" автоматично да се е пренастроил на безопасен режим на работа. Все още не се говори за шанса "Марс Полър Лендър" изобщо да не е кацал на марсианска почва. 
*****
И петият опит за връзка със сондата на Марс не успя
Вашингтон, 6 декември 1999 г. /БТА/ Не успя и петият опит за контакт със сондата "Марс Полар Лендър", която се приземи в петък на Червената планета. Този път учените от космическата лаборатория в Пасадина, Калифорния, се опитаха да се свържат с апарата чрез спътника "Марс Глоубъл Сървейър" който обикаля в орбита около планетата, предаде Ройтерс.