Документите - обявления на Садинския самодеен театър, подписани от настоятелството, са от различни времеви периоди. Те са копия, издирени от Цонев преди 15-ина години от фонда на Държавен архив – Търговище.
Според краеведа наред с репетициите е извършена сериозна подготовка по организацията. Договорен е наем за ползване на зала и сцена в училище "Отец Паисий". Изпратено е писмо от председателя на читалището Неделчо Казанлиев до кмета Гати Неделчев "да се заварди тишината" по време на представлението.
Предвидени са три вида места за зрителите с различни цени - на столове, на пейки и правостоящи.
Справка показва, че артисти са учителите: в ролята на Мидхат е Стефан Стоянов, който е и секретар на читалището, Стоян е Атанас Костилски (касиер на читалището), Богдан е Неделчо Казанлиев (председател на читалището), Мария - Киряки Казанлиева, Спиро - Стефан Писарев (библиотекар), Велко - Стефан Стойчев (секретар на общината), Кабръзлъ паша - Янко Кръстев, Кмет - Марин Иванов, Гавази - Атанас Маринов, Неделчо Дечев, Иван Христов, Българи - Димитър Дацков, Петър Даскалов и Йордан Минчев.
В по-далечното минало, по думите на Цонев, театралните състави са били два. Едната трупа е към читалището, а другата – учителска.
Театрали – самодейци развиват дейност години наред. Местите хора помнят как през 1988 г. са канени за артисти в поредно представление.
Илка Дечева – доскорошен директор на местното училище, вече закрито, каза за БТА, че театрални постановки са поставяли през годините и ученици на различна възраст. По-малките - драматизация на приказки, а тези от средния курс - популярни пиеси. Поводът за тези спектакли винаги е бил 24 май, обясни Дечева.
Стоян Цонев добави, според документите, през 2012 г. е имало две представления на детска трупа на "Женско царство".
Според архивните документи през годините и вероятно поради зрителски интерес се променят цените на билетите. За първото представление - драмата "Мидхат паша", цените на билетите са както следва: на столове – 50 стотинки, на пейки 40 стотинки и на крака – 20 стотинки.
Обявление за представяне от садинския самодеен театър на 12.01.1897 г. на драмата „Изгубена Станка" показва различни цени. Този път те са столове – 80 ст., пейки – 50 ст., правостоящи – 30 ст., и ученици, правостоящи – 10 ст. Видимо интересът към предходните театрални изяви е бил значителен, защото тук и при следващите постановки цените на билетите са доста повишени, коментира краеведът.
По думите му към последните садински представяния може да се причислят ежегодните възстановки за освобождението на Садина. Те се осъществяват по сценарий на Цонев. Изпълняват се от клубовете "Традиция" в Шумен, Русе, Попово и садинската фолклорна група, която играе ролята на местното население.