Животните в стопанството незабавно са изследвани и за клостридиум, пастьорелоза и листериоза. Резултатите също са отрицателни.
БАБХ е препоръчала на собствениците да се направи изследване на животните за Меди-Висна. Това заболяване не е характерно за България и не е включено в списъка на заболявания по параграф 1, чл. 5 от Регламент 2016/429, подлежащи на профилактика и контрол в страната, и в заповедта на министъра на земеделието и храните по алинея 1 на чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Животните, заболели от тази вирусна инфекция, не подлежат на изплащане на обезщетения.
Меди-Висна не представлява опасност за хората. България няма разработена програма за контрол и ликвидиране на това заболяване поради обстоятелството, че до настоящия момент същото не е представлявало проблем за страната.
По инициатива на изпълнителния директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински е сформиран експертен съвет за обсъждане на особеностите на заболяването Меди-Висна и други стопански заболявания. На собственика на животновъдния обект е било предложено да се извършат допълнителни лабораторни изследвания за Меди-Висна и Скрейпи като част от официалния контрол.
От БАБХ подчертават, че претенциите за обезщетения при липса на поставена диагноза са неоснователни.
Въпреки предварително изразеното съгласие, собственикът на стопанството е отказал да съдейства за вземането на проби за изследване на Меди-Висна. На 27 декември 2024 г., петък, със съгласието и съдействието на същия собственик, са били взети проби за изследване на Скрейпи. Резултатите от тези изследвания се очакват, за да се изключи или потвърди заболяването.
Частичното съдействие и забавяне на собствениците възпрепятства точното диагностициране на животните и последващи оздравителни мерки, посочват от Агенцията по храните.
БАБХ припомня, че има съществена разлика между симптомите на чума по дребните преживни животни, шарка по овцете и козите, Меди-Висна и Скрейпи.
Българската агенция по безопасност на храните остава в готовност да предостави своевременна информация за резултатите от проведените анализи и апелира за обективност и отговорност при разпространението на информация, свързана със здравния статус на животните.
БАБХ напомня на животновъдите да закупуват животни с доказан здравен статус и съпътстващи документи, които удостоверяват извършването на необходимата профилактика.
БТА припомня, че на 19 декември собственик на животновъдна ферма от карнобатското село Сигмен заяви, че сред животните му се разпространява нелечима болест, а властите не предприемат никакви действия, за да ограничат заразата. Собственикът на овцефермата Веселин Янев каза, че над сто са умрелите овце, има и агнета.
Впоследствие БАБХ обеща при потвърждаване на наличие на заболяването Меди-Висна в стадото да бъде изготвен и предложен на стопанина оздравителен план.