Полетите до Лондон, Манчестър и Бирмингам осигуряват удобна връзка за българите, които живеят в Обединеното кралство и искат да се върнат по-лесно до родината си, както и за туристи, които желаят да посетят региона и зимните курорти. Новите линии до Тел Авив и Анталия предоставят по-добра свързаност с дестинации в Близкия изток и Турция, като допринасят за развитието на туризма и икономиката в региона.
„Съществуващите и новопланираните полети в зимната ни програма предоставят по-добра свързаност за пътниците и са чудесна възможност както за българите, така и за чуждестранни туристи. Разширяването на мрежата от директни полети ще допринесе за икономическото и туристическото развитие на региона на Пловдив и зимните ни курорти“, коментира Дойчин Ангелов, изпълнителен директор на Летище Пловдив, цитиран в съобщението.
Полетите до Анталия ще се извършват от Freebird и Bulgaria Air, тези до Тел Авив с авиокомпания Arkia, а до Белфаст с Jet2.com. До Манчестър, Бирмингам и летище Станстед в Лондон може да се лети Ryanair, а до лондонското Лутън със самолетите на Wizz Air.
„За зимната чартърна програма целият личен състав на летището работи в пълна мобилизация, тъй като полетната програма е значително увеличена в сравнение с останалата част от годината. През уикендите полетният трафик е изключително натоварен, а съставът остава същият като през останалото време на годината, без да се увеличава, което поставя допълнителни предизвикателства пред екипа. Освен чартърните полети, в зимната програма има и допълнителни редовни полети по време на новогодишните празници, което още повече увеличава натовареността“, каза още изпълнителният директор на Летище Пловдив.
Летище Пловдив е изправено пред сериозни предизвикателства, когато става въпрос за разкриването на нови полети, но благодарение на Фонда за развитие на Летище Пловдив, този процес става възможен. Фондът играе ключова роля за привличането на нови авиокомпании и осигуряването на необходимите финансови стимули за тях. Съществуването на този фонд е критично важно, защото той осигурява възможност за разширяване на мрежата от директни полети и по-добра свързаност с международните пазари. Това е не само от полза за българите, които искат да пътуват лесно, но и за региона, който печели от увеличеното туристическо и бизнес внимание.
Към днешна дата във Фонда за развитие на Летище Пловдив членуват общините Пловдив, Смолян, Чепеларе, Родопи, Сопот, Калояново, Куклен, Хисаря, Съединение, Садово, Брезово, Перущица и три юридически лица, частни дружества – Пампорово АД, Гранд хотел Пловдив, СНЦ Фонд Феникс, допълват от пресцентъра на летището.
БТА припомня, че директните полети от Манчестър до Пловдив бяха възстановени в средата на декември.