На 29 декември 1949 г. Гърция обявява ден за траур на 28 000 деца-бежанци от Гражданската война

На този ден преди 75 години е обявен за ден на траур за 28 000 деца-бежанци от Гражданската война в Гърция. На 29 декември 1949 г., два месеца след края на войната, вече е ясно, че около 28 000 гръцки деца са отведени от Гърция в комунистически държави от Източния блок.
Гръцката гражданска война е двуетапен конфликт, като първият етап започва през декември 1944 г. и продължава до януари 1945 г., а вторият етап започва през 1946 г. и приключва през 1949 г. И през двата етапа гръцките комунисти се опитват да установят контрол над страната, но неуспешно. Окончателният край на Гражданската война в Гърция е поставен от снабдената и подсилена от САЩ гръцка армия, която успява да изчисти бунтовническите центрове от планинската вътрешност на Гърция. До края на войната над 100 000 души са напуснали Гърция към Югославия и страните от източния блок, най-вече СССР и Чехословакия. Това число включва и десетки хиляди деца-бежанци, които са евакуирани от Комунистическата партия на Гърция в организирана кампания.
Смята се, че около 28 000 деца на възраст между 2 и 14 години организирано са изведени от Гърция на два пъти през март и май 1948 г. В социалистическите страни се смята, че целта е те да бъдат спасени от ужасите на войната. Гръцката десница нарича събитието „отвличане на деца“ и дори „кръвен данък" и смята, че децата са изведени в социалистическите страни не за да бъдат спасени, а за да бъдат промити мозъците им с комунистически идеи и по-късно да бъдат използвани за комунистическа пропаганда в Гърция. 
Гръцките деца-бежанци така и не се завръщат при семействата си докато са все още деца, а след това не биват допускани, поради вписаните в паспортите им славянски вместо гръцки топоними. Чак в началото на новия век, когато са вече възрастни хора, те получават възможност за вписване на гръцкото им гражданство в паспортите, както и за посещение на родните им градове в Гърция.
За това как гръцкото общество преживява „отвличането“ на гръцките деца и за обявяването на ден на траур за тях на 29 декември 1949 г. четем в „Служебния бюлетин на БТА:
За гръцките деца-бежанци
Лондон, 28 декември 1949 г. /БТА/ Радио Атина е съобщило, че днес в цяла Гърция, започва траур за отвлечените 28 000 гръцки деца от партизаните в различните източноевропейски страни.
Гръцката кралица ще произнесе тази вечер реч по радиото.
***
Ню Йорк, 28 декември 1949 г. /БТА/ Главата на гръцката православна църква митрополит Спиридон е обявил утрешния ден за ден на траур и протест срещу отвличането па гръцките деца от бунтовническите банди. Публични демонстрации за връщането па децата са започнали още миналата събота. Тази вечер гръцката кралица Фредерика ще произнесе слово по атинското радио.
Във връзка с протеста срещу продължителното задържане на гръцките деца, американският представител в Атина г-н Грейди е изтъкнал, че това комунистическо действие е едно от най-тежките престъпления в съвременната история. Грейди е подчертал, че възмутеното световно обществено мнение трябва да предприеме мерки за връщането па тези деца по домовете им.
Във Вашингтон главата на гръцката православна църква в Северна и Южна Америка митрополит Михаил в едно публично писмо е апелирал да бъдат положени усилия за връщането на гръцките деца по домовете им. В своето писмо митрополит Михаил е изтъкнал, че резолюциите на ООН, които осъждат отвличането на децата, са били пренебрегнати от комунистическите страни. Той е подчертал, че гръцките деца са били отвлечени от бунтовниците в съветските сателитни страни, за да бъдат превъзпитани в болшевишки дух. Митрополитът е добавил, че някои от тези деца са били намерени в редовете на комунистическите банди.
***
Лондон, 28 декември 1949 г. /БТА/ Говорейки тази вечер по радиото, гръцката кралица Фредерика е отправила апел до света да се направи всичко възможно, за да се подпомогне възвръщането на 28 000 гръцки деца, задържани понастоящем в разни източноевропейски страни. В цяла Гърция утрешният ден е обявен за ден на национална скръб за децата, които бяха отвлечени през време на гражданската война.
Гръцката кралица каза следното: "От името па целия гръцки народ аз моля цивилизования свят да отправи наедно с мен молитви към всевишния за тези 28 000 отвлечени деца". По-нататък кралица Фредерика припомни трагичната съдба на малкия син на американския летец полковник Линдберг. "Цялото човечество бе потресено, каза тя, от смъртта на едно единствено дете. В Гърция обаче ние скърбим за 28 000 деца. Тяхната съдба е също така трагична като тази на малкия Линдберг. И не само че те бяха физически откъснати от техните семейства и близки, но в техните невинни души систематически се насажда омраза към родината им и бога".
***
Реч на Цалдарис
Лондон, 29 декември 1949 г. /БТА/ Гръцкият министър на външните работи Цалдарис е произнесъл вчера в Солун реч, в която между другото е отправил предупреждение до народа, че опасността от комунистическо въстание не е преминала. Той е заявил, че бъдещето зависи от плановете на Коминформ, но че няма никакви указания тези планове да са били променени.
Той е изтъкнал, че около 1200 гръцки бунтовници все още се намират пръснати из страната и че те имали нареждане от техните комунистически водачи да продължават да вършат безредици. Освен това обаче, в съседните комунистически държави имало около 12 000 други гръцки бунтовници, които винаги можели да бъдат подсилени от отвлечените гръцки деца, навършили 14 години.
Г-н Цалдарис, засягайки въпроса за отвлечените от бунтовниците гръцки деца през време на войната е заявил, че броят на тези деца е 28 000 и че днес цяла Гърция оплаква съдбата на тези свои деца.
***
За гръцките деца-бежанци
Лондон, 29 декември 1949 г. /БТА/ Днешният ден в Гърция бе обявен за траурен в знак на протест срещу отвличането на 28 000 малки гръцки деца от партизаните и изпращането им в съседните комунистически страни. Всички кина, барове и други увеселителни заведения в Атина и останалите градове на страната днес бяха затворени в знак на траур. Днес всички вестници в Гърция по случай този всенароден траур са излезли с черни рамки. Навсякъде бяха окачени траурни знамена. Точно в 3 часа камбаните подканиха населението в църквите на обща молитва за завръщането на гръцките деца. Три артелерийски залпа известиха началото на траура. Тогава всеки грък застана на мястото си. Прозорците бяха затворени, съобщенията прекъснати и улиците обезлюдени. В продължение на половин час гръцкият народ пази пълно мълчание в знак на траур за отвлечените деца.
В Атина бе устроена траурна процесия. В един трамвай бяха поставени зад бодлива тел малки дечица, а зад тях жена в траур, на колене, с отворени обятия по посока към децата и надпис „Гърция търси своите деца”.
Гръцкият патриарх отправи апел към всички религиозни секции да се помолят за спасението па малките гръцки деца. Телеграми, за да се застъпят за спасението на малките гръцки деца, бяха изпратени и до английския крал и до председателя на САЩ Труман.
Вчера кралицата па Гърция Фредерика, говорейки пред чуждите журналисти, заяви, че ако съседните комунистическа страни отказват да върнат в отечеството ни малките гръцки деца, понеже както твърдят, в Гърция цари монархофашистки ад, то тогава те биха могли да ги изпратят в други европейски страни като Швейцария например. Това би могло да успокои техните родители и целия гръцки народ, който се тормози от мисълта, че неговите деца се възпитават в комунистически идеи далеч от идеалите на Западна Европа.
***
Лондон, 29 декември 1949 г. /БТА/ В цяла Гърция днес е ден на скръб. Във всички гръцки градове и сега се организират протестни демонстрации срещу продължителното задържане на 28 000 гръцки деца в съседните на Гърция комунистически страни, отвлечени от бунтовниците през време па гръцката гражданска война.
Атинският кореспондент на радио Лондон казва, че гърци от всяка класа участват в тези демонстрации и изказват своята скръб и негодувание поради отстраняване и задържане на децата в чужди страни. Някои от тези деца са на родители, които се биха на страната на бунтовниците, но повечето от децата бяха отвлечени от гръцки села. Сега те се отглеждат като комунисти в България, Югославия, Чехословакия, Унгария и Полша всред чужденци и далеч от тяхната собствена родина.
Прокараната от Организацията на Обединените народи резолюция, с която се апелира до тези страни да върнат децата в Гърция, не е дала до сега никакви резултати.
***
Лондон, 29 декември /БТА/ Върховният глава на английската църква Кентърбърийският архиепископ покани днес църквите във Великобритания да отправят в неделя молитви за гръцките деца, отвлечени от комунистите.