Той подчерта, че понякога само буквално разбираме „на Земята мир“, без да си даваме сметка и за думите „между човеците разбирателство“. „Политическата линия „мир“ значи – да не се убиват хора, но от гледна точка на Бога – във всяка една религия означава и доброта, и разбирателство“, каза свещеникът. И допълни, че винаги, заставайки пред храма, пред лицето на Бога, се моли за града и за това да има разбирателство - без разлика на вяра, пол и народност, между всички онези, които живеят в него.
Отец Петър за пореден път изтъкна етническото и религиозно многообразие на родопския град, като подчерта и ролята на попа, мюфтията и кмета, като трите институции и опорни точки в отговорността да пазят завещаното от предците ни, живели заедно в мир и разбирателство.
„Честит съм, че това, което засвидетелстваме помежду си и пред лицето на Бога продължава да съществува в нашия град и днес отново кмета е между нас, за да ни поздрави с празниците“, каза отец Петър.
Пред присъстващите на празничното богослужение миряни, кметът Ерол Мюмюн призова в днешните трудни времена да запазим добротата в себе си, да съхраним традиционните семейни ценности и най-важното – да възпитаме следващите поколения в този дух на доброта, на смирение и на уважение към по-възрастните.
„Така съм възпитан, така възпитавам и моите деца, че Кърджали трябва да съхрани и да продължи този модел на добросъседство, комшулук, на братство и да продължаваме да бъдем модел не само в България, на това как хора от различни религии и етноси живеят в хармония, мир и разбирателство“, каза още кметът.
А в края на Рождественската света литургия и вземане на причастие на онези, преминали Коледните пости, на миряните бе раздадено месо, осигурено от дарители и от храма, за да може всеки спокойно и достойно да нареди трапезата си на Рождество Христово.