Изданието носи заглавието „120 години Народен театър „Иван Вазов“. То ще бъде представено на 27 декември (Стефанов ден) от 17:00 часа в зала „МаксиМ“ в Българската телеграфна агенция (БТА). Събитието ще се проведе съвместно чрез видеовръзка и в останалите национални пресклубове на БТА в страната.
„На последно време, по повод на театралните представления, дадени на гръцки в градът ни, хвана да се позагатва и из публиката, и в печатът за нуждата да се даде живот на един български народен театър, въпрос, който досега не беше от никого възбуждан, но с когото вече е време да се позанимае публичното мнение в отечеството ни“, пише през 1881 г. Иван Вазов. Изданието започва с думите на народния поет, който в две свои статии от периодичния печат от XIX век разсъждава за необходимостта от народен театър.
Сред авторите в броя е театроведът Николай Йорданов. Той разказва за съдбата и мисията на националния ни театър. „Разбира се, неговата същност по презумпция е да бъде институция, свързана с традициите на една национална култура, но това не означава да бъде музей на ценности от миналото. Днес международният културен диалог е от решаващо значение, ако искаме българският театър да стане част от европейския, защо не и от световния театрален обмен на нови пиеси и спектакли, както и на постановъчни екипи и на индивидуални артисти“, пише той.
В интервю за списание ЛИК настоящият директор на театъра Васил Василев казва, че сцената на Народния театър е огледало на обществото, което отразява радостите, болките, конфликтите и надеждите, които изпълват живота ни. „Народният театър е най-големият театрален културен институт, който има и най-сериозните отговорности към националната култура – не само да развива театралното изкуство, но и да образова, да предлага смисъл, да носи идеи, да утвърждава ценности, да инициира диалози и полемики, да създава общност“, казва за изданието на БТА директорът. Според Василев „сцената на Народния театър е мястото, където миналото, настоящето и бъдещето се срещат в името на изкуството“.
На страниците на изданието могат да бъдат прочетени и думи на негови предшественици – театралните директори Иван Попов, Александър Гетман, Дико Фучеджиев, Павел Васев и Васил Стефанов. Откъси от техни разговори пред Българското национално радио (БНР) са публикувани в изданието, благодарение на споделени файлове от архивния фонд на медията.
В тематичната хронология на списание ЛИК са събрани акценти от новините за Народния театър, публикувани през годините в бюлетините и емисиите на БТА. През дългогодишната история на театралната институция съществуват хиляди публикации, които разказват за развитието на театъра, за спектаклите, играни на неговата сцена, за емблематични творци, част от неговата трупа, за гостуванията на театъра в чужбина, както и за наградите му, спечелени през десетилетията. В селектираните новини в списание ЛИК се разказва и за разширяването на Народния театър с новите му сцени, за създаването на Академичния театър, за възстановяването на театралната сграда след бомбардировките през 1944 г., както и за още редица любопитни моменти от театралния живот.
Чрез публикации на БТА са представени и реакциите след избора на директор на Народния театър „Иван Вазов“, както реакциите по повод спектакъла „Оръжията и човекът“, режисиран от Джон Малкович.
„От сцената светът все още изглежда смислен“ е заглавието на анкета на ЛИК, която обединява отговорите на петима актьори от трупата на Народния театър днес – Бойка Велкова, Валери Йорданов, Владимир Пенев, Деян Донков и Снежина Петрова.
В отделна статия са представени изказвания, направени пред БТА и списание „Паралели“ през годините от театрали като Крикор Азарян, Наум Шопов, Олга Кирчева, Александър Морфов, Валентин Ганев, Мариус Куркински и други.