По думите й, 80 години след отпечатването на първообраза му през 1945 г. календарът "оживява" отново благодарение на Биляна и Севдалин Генови, които са наследници на неговия създател - писателя Паун Генов (1915 г. - 1999 г.), и на международно дружество "Елиас Канети".
"Мащабът на първото издание е респектиращ - 370 имена от цял свят за периода от 4-и век преди Христа до 20-и век - педагози, химици и физици, откриватели, писатели, художници, композитори, артисти, философи", обяснява Каменова.
Паун Генов ги събира от стотици енциклопедии и речници, подрежда ги в календарните дати с допълнителна информация - дата, месец и година на раждане, сфера на занимание и дата на смъртта.
Намерението календарът да бъде преиздаден е още от 80-те години на 20-и век и е на самия Паун Генов. Той открива още имена, подготвя допълнения и корекции.
"Новото издание обаче става възможно едва сега - 80 години след края на Втората световна война. В него има пренареждане съобразно дните на седмиците през 2025 година - така календарът не само е полезен като културна информация, но и практически е използваем", обяснява Каменова.