БТА припомня, че като административна единица, община Тунджа е една от най-големите по територия в страната, с общо 44 села, разпръснати на площ от близо 1200 квадратни километра. След тежки пожари това лято, през юли кметът отправи искане за разкриване на два участъка на службата по пожарна безопасност - в селата Тенево и Скалица, каквито е имало преди години там. То обаче не бе удовлетворено.
Ново писмо до настоящия служебен вътрешен министър ще бъде изпратено още днес или най-късно в понеделник, каза пред медии кметът Ставрев. То отново ще бъде подкрепено с положителни становища от мен и от директора на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” (РДПБЗН) - Ямбол старши комисар Кольо Гяуров, обяви от своя страна областният управител. Този път представителите на институциите ще настояват за разкриване на поне един участък на пожарната служба, който да бъде позициониран в Скалица.
Снощи при пожар напълно изгоря покривната конструкция читалище „Джон Атанасов” в Бояджик – както знаете, то е едно от най-големите в общината, обяви кметът на Тунджа. Причините за пожара се изясняват. На място днес се оценяват щетите от служители от строителната дирекция на Общината и от застрахователи, поясни Ставрев. Днес, в същата сграда, местната общност трябваше да има свой празник, с участието на гостуващи изпълнители, припомни кметът.
„Тази новина нямаше да бъде толкова тъжна, тежка и отчайваща, ако имаше положителен резултат от поредицата ни усилия, които положихме след пожарите през летния период”, каза Станчо Ставрев. Той показа пред медиите кореспонденцията, водена с предишното ръководство на МВР, когато вътрешен министър бе Калин Стоянов и зачете отговорът, с който се отказва разкриването на двата участъка. Аргументите на ведомството са били - „обективна невъзможност в рамките на съществуващия щат да се осигурят необходимите щатни бройки за създаване на участък”. От МВР тогава са дали и препоръки - общината и РДПБЗН – Ямбол да положат усилия за „изграждане на устойчиви доброволни формирования”.
„Кажете ми как покрив с такъв мащаб, на такава голяма сграда, се спасява с голия ентусиазъм на доброволните формирования на местната общност?”, каза още Ставрев и обяви, че „причина за тази трагедия е именно безхаберието и безобразното отношение на държавата”.
На въпрос на БТА колко хора и техника са необходими за разкриването на двата участъка, които да покриват по-отдалечените райони на общината, областният управител Николай Костадинов посочи числата от отговора на бившия вътрешен министър – 32 души като щатни служители, плюс двама ръководители и шест специализирани автомобили. От кореспонденцията и разговорите, които сме водили, е ясно че проблемът не е толкова в техниката, която е налична, а в щатната численост, каза кметът на Тунджа. За един участък, за който сега отново ще настояваме, това означава 16 бройки при пълна обезпеченост, което според мен не е толкова невъзможно да се случи, при положение, че коментираме сигурността на живота и здравето на хората, допълни още Станчо Ставрев.
Най-спешната задача сега пред общината е „запечатване” на покривната част на читалището, за да се запази останалата част от сградата през зимния сезон, бе обявено още на брифинга. Ще се направи искане за отпускане на средства от държавата за възстановяване на покрива, но ние ще опитаме като Община и местната общност да извършим ремонта възможно най-скоро, посочи още тунджанският кмет. Той благодари на екипите на пожарната служба в Ямбол и на хората в Бояджик, помогнали за овладяването на пожара.