Все още сме във възможност да приемем измененията в Закона за съдебната власт, каза Надежда Йорданова от ПП-ДБ

Независимо от това, че ще се върнем в тази сграда на 6 януари, все още сме във възможност за прием на измененията в Закона за съдебната власт. Тук очакваме председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова да изпълни ангажимента си и да придвижи максимално бързо този процес. Това бе една от причините, за които тя получи нашата подкрепа като председател. Това каза пред журналисти в парламента Надежда Йорданова, съпредседател ПГ "Продължаваме промяната-Демократична България" във връзка с подкрепеното от парламентарната група предложение на председателя на парламента доц. Наталия Киселова ("БСП-Обединена левица") парламентът да съкрати ваканцията си до 5 януари, включително. 
Положителната новина от днешния пленарен ден е, че бяха избрани съставите на правна комисия и комисията по бюджет и финанси. Това прави възможно парламентът да започне да работи по основни приоритетни въпроси, включително и измененията в Закона за съдебната власт, добави Йорданова. Предложението на нашата парламентарна група беше парламентът да започне работа на 2 януари, да започнат да работят комисиите, мнозинството в залата реши комисиите да започнат да работят на 6 януари, посочи тя. 
Йорданова добави, че няма пречка по искане на една трета от членовете на комисията или по предложение на председателстващия комисията при необходимост, да бъде свикано извънредно заседание в рамките на ваканцията.
Сега първата и най-важна задача още днес съответните закони да бъдат изпратени за становища към ведомствата, разясни Йорданова. Тя посочи още, че при липсата на избрано ръководство се прилага едно правило, което съществува в правилника, а именно комисията да се свиква от председателя на Народното събрание, който определя кой да е председател.
Този подход така да бъдат формирани двете комисии беше постигнато като общо решение на компромис – докато спорим за председателското място, да не се блокира работата на парламента. Това предложение беше направено от нас вчера на председателски съвет и срещна подкрепата на парламентарните групи, така че мисля, че показахме макар и минимална степен на консенсус, добави тя. 
Решението на Конституционния съд няма да промени, нито да затрудни приемането на предложените от нас изменения в Закона за съдебната власт, защото те подхождат по различен начин за решаването на проблема с висящите процедури във ВСС, добави Йорданова. Цел на законопроекта е да подобри процедурата, също така да гарантира спазването на конституционно установените мандати на тримата големи – с други думи забранява се изрично на законодателно ниво, че след като изпълнят пълния мандат - главен прокурор, председател на някое от върховните съдилища, да не могат същите тези физически лица да продължават да изпълняват като временно изпълняващи съответните функции, каза Йорданова.