Министерството подготвя документация за стартиране на обществена поръчка за започване на обследване на частично изградената язовирна стена и съоръженията към нея, с което да се оцени тяхното функционално и техническо състояние, да се направи актуална оценка на хидрологията на водосбора към настоящия момент, каза Коритарова. След това ще се определят мерки и следващи действия, свързани с безопасността и изграждането на съоръжението.
За изпълнението на тези дейности са ангажирани специализираните звена на ведомството, отговорни за възлагането на обществените поръчки за изпълнението на водоснабдителни обекти, финансирани от държавния бюджет. Необходимите средства за доизграждане в пълнота на язовира могат да бъдат определени след приключването на всички проучвателни дейности и след актуализиране на проектите, каза министърът.
В отговор на въпрос на депутатите Неждет Шабан, Джем Яменов от парламентарната група на "Движение за права и свободи - Ново начало" за заявление за проектно финансиране на община Омуртаг, свързано с изграждането на ВиК инфраструктура, министърът съобщи, че общината е представила в министерството липсващите документи по преписката - разрешение за строеж, на 3 декември тази година. Към момента документацията се разглежда в нейната цялост и се проверява за съответствие със законовите разпоредби. Ако отговаря на всички изисквания, в най-кратки срокове в началото на следващата година ще подготвим проект на споразумение и ще поканим кмета на общината за сключване на споразумението и стартиране на дейностите по изграждане на ВиК инфраструктурата, заяви министърът.
Относно начините на разплащане по тези споразумения, Коритарова напомни, че по тях могат да се разплатят 20 процента авансово, стига това да е заложено в договора с изпълнителя и след сключен договор и неговото обезпечение по Закона за обществените поръчки може да бъде подадено искане за авансово плащане към МРРБ. След това има две междинни плащания в размер на 35 на сто от стойността на строително-монтажните работи (СМР), като първото може да бъде претендирано при 25 на сто от реално извършени СМР, а второто - при 50 процента от фактически извършените СМР на обекта. Окончателното плащане по споразуменията е в размер на 10 процента от предвидените средства за разходи за СМР, което може да бъде изплатено след представяне на всички документи и акт за въвеждане в експлоатация на обекта, напомни министърът. Строителният и авторският надзор се заплащат еднократно - 100 процента, след представяне на договор със съответния изпълнител.
В случая, при сключване на споразумение, средствата ще бъдат прехвърлени, те няма да бъдат загубени, защото инвестиционната програма на общините е за периода 2024-2026 г., напомни Виолета Коритарова.