Магистратът Марк Стайлс реши, че има само пет творби на Бентън, за които банката Ю Ем Би не е могла да даде обяснение за времето, в което е управлявала "Бентън тръст". Това не са били картини, а вероятно става въпрос за скици, съобщава радиостанцията KCUR-FM.
Съдията от окръжния съд на окръг Джаксън на 13 декември присъди на наследниците на Бентън 35 000 щатски долара, което е само малка част от 85-те милиона щатски долара, поискани от семейството в съдебен процес през 2019 г. В изявление на банката се казва, че е развълнувана от решението, но адвокатите на фамилията заявиха, че обмислят обжалване.
"Въпреки решението от този съдебен процес, все още твърдо вярваме, че е основателен искът на семейство Бентън", заяви Кент Емисън от адвокатската кантора "Лангдън и Емисън", която заведе делото от името на наследниците на твореца.
Томас Харт Бентън, който умира в Канзас Сити, щата Мисури, на 19 януари 1975 г., е известен с изобразяването на живота в Средния Запад през 20-и век. Негови творби се намират в музеи в САЩ, включително в "Метрополитън", Музея на американското изкуство "Уитни" и Националната галерия във Вашингтон.
Една от сделките, поставени под въпрос, е продажбата през 1986 г. на "Персефона" (Persephone), на която гръцката богиня е изобразена да си почива гола, докато фермер я наблюдава. Тя е продадена на Музея на изкуствата "Нелсън-Аткинс" за 2,5 милиона щатски долара. По време на продажбата бивш председател и член на борда на Ю Ем Би е бил член на борда на музея в Канзас Сити. Съдията обаче не установи доказателства за нещо неуместно, отбелязва Асошиейтед прес.
"Предположението, че Ю Ем Би е продала произведенията на изкуството на Бентън на занижени цени, докато е изпълнявала функциите на попечител на "Бентън тръст", в крайна сметка е неоснователно", е решението на съдията Стайлс, цитирано от Асошиейтед прес.