Авторите на изследването са анализирали четири популярни произведения, които включват информация за ползите от съня и характеристиките на нарушенията на съня.
Например „Снежанка и седемте джуджета“ илюстрира някои от последиците на лошия сън заради обструктивната сънна апнея, която е често срещана при ниските хора. Имената на джуджетата показват, че това са раздразнителност (Grumpy – Сърдитко), умора (Sleepy – Сънливко) и по-слаби социални умения (Bashful – Срамежливко).
Проблемите с вниманието и плавността на речта също са признати последици от недоспиването и могат да обяснят говорните затруднения на Док.
И макар че Кихавко може да има алергии, които допринасят за дихателните му проблеми, авторите на изследването предполагат, че липсата на сън е понижила имунитета му, което го прави по-податлив на дихателни нарушения.
В „Принцесата и граховото зърно“ безсънната нощ на принцесата вероятно е свързана с разстройства от аутистичния спектър. При тях сензорната чувствителност е често срещана, както и трудностите със съня, като най-често съобщаваният проблем е безсънието.
Същевременно „Златка и трите мечки“ показва, че ключова част от постигането на здравословен сън е подходящата атмосфера: удобно легло и стая, която не е твърде гореща или твърде студена, а „точно по мярка“. Когато стаята е тъмна и тиха, условията са идеални.
И накрая, в „Питър Пан“ читателят се запознава със симптомите на парасомниите, които са често срещани в детска възраст и включват ходене насън, говорене насън, събуждания и кошмари. Питър Пан например често сънува кошмари.
Фактори, допринасящи за парасомниите, са стресът, тревожността от раздяла и лишаването от сън, което съвпада с преживяванията на Питър Пан, пише British Medical Journal.