Някои от общинските съвети в страната гласуваха увеличение на таксата смет от 1 януари 20225 година

Някои общински съвети в страната гласуваха днес увеличение на таксата за битови отпадъци от 1 януари 2025 година, съобщиха кореспондентите на БТА. Най-високо - 44%, е увеличението в Свищов. 
Такса смет за гражданите във Варна се увеличава от 0,98 на 1,5 промила от 1 януари, решиха на заседание общинските съветници. За нежилищните имоти таксата се вдига от 3,9 на 5,97 промила. Зам.-кметът Христо Рафаилов подчерта на заседанието, че разходите за почистването и за сметоизвозването се увеличават. 
Общинските съветници във Велико Търново също гласуваха увеличение на таксата за битови отпадъци за следващата година. То е между 2,00 и 4,00 лева на месец, в зависимост от размера на жилището и данъчната оценка, каза пред общинските съветници кметът на общината инж. Даниел Панов.
В Свищов общинските съветници приеха увеличение на такса битови отпадъци за 2025 г. с 44%. За жилищни имоти в град Свищов повишението е от 8,85 на 12,77 промила, а за нежилищни – от 16,43 на 23,74 промила. Предложението бе гласувано със 17 гласа „за“, пет „против“ и седем „въздържал се“. Одобрен бе разход от 6 103 544 лева за 2025 г. за осъществяване на дейностите по поддържането на чистота, покривани от постъпления за такса за битови отпадъци в Община Свищов.
Таксата за битови отпадъци в Община Добричка се покачва от 1,6 промила до 1,8 промила за един метален контейнер. План-сметката за дейност „Чистота“ на Община Добричка за 2025 година бе одобрена на редовно заседание днес от общинските съветници. Сумата, заложена в нея, е 2 417 986 лева. 
Част от местните данъци и такси в Троян (област Ловеч) също ще бъдат повишени, решиха на днешното си заседание общинските съветници. Увеличението касае таксата за битови отпадъци, която ще се вдигне с 15% в града за жилищни имоти, с 20% за селата и с 10% за нежилищните имоти.
Общинският съвет в Трън (област Перник) одобри приемането на план-сметката за необходимите разходи за битови отпадъци през следващата година и увеличаването на такса смет. За жилищни и вилни имоти тя ще бъде повишена на седем промила върху данъчната оценка на имота. В същия размер ще е и налогът за нежилищни имоти, собственост на физически и юридически лица, както и еднолични търговци. По-ниска остава таксата единствено за Детска градина "Ален мак", Средно училище "Гео Милев" и градското читалище "Гюрга Пинджурова 1895 г.". Предлаганата за тях ставка от Общината е в размер на 3,5 промила върху данъчната оценка.  
В Пловдив общинските съветници приеха предложението за увеличение на таксата "Битови отпадъци" (ТБО) от началото на 2025 г. Пловдивчани ще трябва да плащат с близо 44% повече за ТБО, отколкото беше досега. Предложението беше прието с 29 гласа "за" и 20 "против", а темата предизвика дълга дискусия.
Общинските съветници в Бяла, Русенско, също приеха на свое заседание днес предложението на кмета на града Димитър Славов размерът на таксата за битови отпадъци в общината да бъде увеличен средно с около 30 процента. Увеличението влиза в сила от началото на идната година. Така от 6,9 промила, таксата ще бъде вече 9,95 промила. 
Общинският съвет в Доспат (област Смолян) също увеличи таксата за битови отпадъци. В някои населени места скокът на налога ще е до 220%.
Общинските съветници в Търговище приеха повишаването на размера на таксата за битови отпадъци за жилищните имоти на физически лица и за предприятията. От 1 януари таксата ще се изчислява на база 3,2 промила върху данъчната основа на имотите. Размерът на такса битови отпадъци за нежилищните имоти на физическите лица и предприятията се запазва без изменение, като остава 4,5 промила.
Таксата за битови отпадъци в община Маджарово (област Хасково) се повишава с два промила през 2025 година, реши Общинският съвет. Съветниците утвърдиха предложението на общинския кмет Ерджан Юсуф таксата за град Маджарово да бъде повишена от 14 на 16 промила. Населението на 14-те села в общината ще плаща през 2025 година 17 вместо 15 промила такса "битови отпадъци". С това решение на Общинския съвет се повишава и сумата, която плащат юридическите лица за използване на брой съдове за боклук. От 750 лева за един съд, сега годишната такса става 820 лева.