Спешното отделение на Университетската болница „Канев“ в Русе ще реорганизира дейността си заради ремонт, съобщи изпълнителният директор

На 6 януари 2025 година ще започне ремонтът на Мултипрофилното спешно отделение на Университетската болница „Канев“ в Русе, съобщи нейният изпълнителен директор Иван Иванов.
Той поясни, че европейският проект, по който трябва да се осъществи ремонта, е трябвало да започне 2015 година, но е бил замразен. През юни 2023 година е подписан протокол за откриване на строителна площадка. Тогава се е оказало, че трябва да бъде обявена нова обществена поръчка за строителния надзор, цените да бъдат индексирани и едва преди месец е подписан нов акт за откриване на строителна площадка.
„Страна по договора е Министерството на здравеопазването. Този път се надявам, че фирмата ще извърши в срок своята дейност. Срокът е осем месеца, а един вече е минал“, каза още Иванов.
Той добави, че междувременно към момента отделението вече не отговаря на европейските стандарти, защото е на кабинетна система. След обновяването се очаква отделението да разполага с приемна, триажна зала, шокови зали и да има възможност всички спешни пациенти да бъдат обслужени по-бързо.
Заради началото на строително-монтажните дейности от 6 януари най-късно до края на юли 2025 година Спешното отделение ще бъде изместено на ново място. То ще бъде, където е било в миналото - от задната страна на Хирургичния блок. Там ще има бариера, която ще бъде вдигана при сигнализиране на охраната, че пристига спешен случай.
Иванов увери, че е създадена необходимата организация нощната смяна на 5 януари да бъде на досегашното си място и след 7:30 часа сутринта на 6 януари Спешното отделение да заработи от новото място. Ще бъдат сложени и указателни табели. Иван Иванов гарантира, че няма да има затруднения за пациентите, предвижда се на място да има отделна зала с рентгенов кугел и най-спешните случаи да бъдат транспортирани за по-задълбочена диагностика.
Началникът на Мултипрофилното спешно отделение на болницата д-р Венцислав Филипов съобщи, че от началото на годината до 15 декември през отделението са преминали около 28 хил. пациенти, от които 14 200 са хоспитализирани.
„Това Спешно отделение е най-голямото, което приема пациенти в Северна България, след него е това във Варненската болница. То ще продължи да работи със същите темпове, с които работи и досега. Ние като медицински персонал ще се постараем да няма отлив на пациенти. Създадена е достатъчно добра организация, за да можем да изпълним тази задача и да работим по стандартите за спешна помощ“, каза още д-р Филипов.
Той добави, че временното спешно отделение ще има връзка с образната диагностика и лабораторията чрез два големи асансьора. То ще разполага с чакалня, три шокови зали, една от които инфекциозна, манипулационна зала за рентген, както и три кабинета – терапевтичен, хирургичен и ортопедичен.
„Предимството при новата организация, която ще бъде след ремонта, е, че до момента имахме пресичане на потоци на спешни случаи от кабинети и граждани. Надяваме се с ремонта и изграждането на новото спешно отделение да подобрим дейността и да намалим времето за изчакване на граждани. В момента, в който те пристигнат на регистратурата, веднага ще бъдат насочени към триажна зала, където ще бъде извършена бърза диагностика за спешността на пациента и съобразно това ще бъдат насочвани към съответните медици в съответните зали за тяхната по-нататъшна диагностика и лечение“, каза Иванов.