Асен Василев настоя Министерският съвет да внесе удължителен закон за държавния бюджет, който да влезе в сила от 1 януари 2025 г.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев настоя Министерският съвет да внесе удължителен закон за държавния бюджет, който да влезе в сила от 1 януари 2025 г. Това заяви Василев пред журналисти в сградата на Народното събрание. "Ясно е, че в този парламент до края на годината няма да може да се разгледа законът за бюджета, ако работим по Коледа и на 30 и 31 декември има пет работни дни. Изключително е важно да се приеме удължителен закон за текущия бюджет, който да влезе в сила от 1 януари", заяви още Василев.
По думите му, ако не бъде приет този закон, няма да има правно основание за събиране на здравни вноски от 1 януари 2025 г.
На 31 декември този бюджет изтича, оттам нататък няма размер на здравната вноска, няма как да се събират здравни вноски, това са 30 млн. лв. на ден загубен приход за хазната. Второто, няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса, нито ще могат да се събират парите за компенсации – нито да се раздават. Бизнесът ще трябва да плаща на борсови цени, каза Василев.
Според Василев няма да има и минимална пенсия, а максималната пенсия ще падне от 3400 на 2250 лв. Изплащането на пенсиите на 7 януари ще бъде поставено под риск, тъй като Националния осигурителен институт (НОИ) няма правно основание, на което да даде минималните пенсии в техния размер, разясни той. Съпредседателят на ПП добави, че ако няма приет удължителен закон, няма да има и ваучери за храна, обезщетение за безработица, семейни помощи, майчински, данъчните облекчения за деца ще паднат на 20 лева. Василев добави, че това са плащания, чиито размери се фиксират в Закона за държавния бюджет . 
Затова той настоя Министерския съвет и Министерството на финансите да внесат такъв удължителен зокон още днес или най-късно утре. Той апелира парламентът да избере своите комисии, тъй като за да бъде разгледан подобен законопроект, парламентът трябва да има поне комисия по бюджет и финанси, която да го разгледа на първо и на второ четене.