Министерството на земеделието очаква днес доклада от представителите на ЕК, които са у нас, за да проверят случая с овцефермата във Велинград

Министерството на земеделието и храните очаква днес доклада от представители на Европейската комисия (ЕК), които са у нас, за да проверят случая с овцефермата във Велинград. Това стана известно от думите на служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов по време на изслушване в парламента относно възникналите проблеми около здравния статус на стада овце в Пазарджишка област.
"От вчера има представители на ЕК в София, в това число директорът на Европейската референтна лаборатория в Монпелие, които правят оценка на стъпките, които са били предприети от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). В рамките на днешния ден очакваме доклада на комисията", посочи той пред депутатите.
По думите му след завършване на проверката от страна на спешния екип за действие на ЕК предстои да бъде обявено какви допълнителни мерки биха предприели към държавата ни. Няма как при доказано огнище на няколко нива и при непредприети действия, както твърдят от ЕК, България да не получи санкции, заяви аграрният министър и припомни, че ЕК вече наложи първия кръг от санкции, а именно забрана за търговия с животни и продукти от тях от област Пазарджик.
Тахов каза още, че същевременно се извършва и проверка в Областната дирекция по безопасност на храните - Пазарджик, за да са максимално прецизни в изясняване на ситуацията.
Той информира, че лично директорът на лабораторията в Монпелие е поканил стопаните от обекта във Велинград на среща през днешния ден.
Земеделският министър припомни, че заболяването на стадото с чума по дребните преживни животни е доказано с двукратни проби, а в началото на тази седмица беше съобщено, че резултатите от лабораторията в Монпелие също са положителни.
"Разбирам болката на животновъдите, затова разпоредих безпрецедентно вземане на втори проби пред камерите на телевизиите, в присъствието на стопаните и на животновъдни браншови организации, защото осъзнавам, че залогът е бъдещето на животновъдството и на цялото селско стопанство. Това изисква разум, уважение и много работа и никакви политически полемики", каза министър Тахов.
Както стана известно и на вчерашното заседание на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума по дребни преживни животни и шарка по дребни преживни животни на територията на Република България, животните остават под карантина, но няма да бъдат евтаназирани към момента.
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински поясни, че заповедта за обявяване на огнището се обжалва, така че докато няма решение по делото, няма да се предприемат никакви действия с изключение на това да се гарантира, че болестта няма да се разпространи в страната. 
"Всички ние носим голяма отговорност към целия животновъден сектор и то не само у нас, а в целия Европейски съюз. Това се случва в момент, в който продоволствената сигурност е изведена по ред причини като основен приоритет", коментира Тахов. Той допълни, че България като член на Световната организация по здравеопазване на животните (СОЗЖ) има своите ангажименти да спазва правила за контрол и лечение на болестите, съгласно нейните изисквания. 
Аграрният министър припомни, че чумата по дребните преживни животни е изключително опасно заболяване, което има потенциал да причини много преки и непреки загуби. Той отбеляза, че биосигурността в стопанствата е основно задължение на животновъдите, защото те нямат право да провеждат самолечение, да укриват заболявания, да правят нелегални ваксинации, да колят животни в стопанствата и да ги предлагат, когато не са проверени от ветеринарен лекар, забранено е и транспортирането на животни от огнища на заразата.
Що се отнася до обезщетенията, Тахов поясни, че те се изплащат по строго нормативен ред, който е на база подзаконов нормативен акт, където според вида на животните има определени ставки с референтни стойности. Но преди да се пристъпи към използването на номиналните ставки, трябва да се знае за какви животни става въпрос. Навсякъде, където БАБХ е пристъпила към евтаназиране на животните, преди това е направила съответната инвентаризация на стопанствата, обясни земеделският министър.