Най-ранният известен предшественик на бозайниците е открит на испанския остров Майорка

На испанския остров Майорка е открит най-ранният известен предшественик на съвременните бозайници – същество, което донякъде прилича на куче, съобщава научното издание Nature Communications.
Животното е от вида горгонопси, живели преди 270-250 млн. години в пермския период, който е последен от палеозойската ера. По онова време регионът, в който сега се намира Майорка, е бил част от суперконтинента Пангея и се е намирал около географската ширина на екватора.
„Горгонопсите са по-близки до бозайниците, отколкото до което и да е друго животно, и въпреки че нямат съвременни потомци, нито са наши преки предци, те са свързани с предхождащи ги видове“, обяснява Кен Ангелчик, един от съавторите на изследването.
Находката включва по-голямата част от долната челюст и елементи от горната челюст от череп, който е дълъг почти 20 сантиметра и е снабден със страховити „саблезъби“ резци.
Шийните прешлени, ребрата и по-голямата част от задния ляв крак на животното са позволили на учените да заключат, че то е било дълго около метър и половина и е ходило с изправена походка, подобна на съвременните бозайници, а не с разтеглената походка, характерна за влечугите.
„Ако видите това същество на улицата, то би ви заприличало на средно голямо куче с размерите на хъски“, пояснява Ангелчик. Същевременно животното не е имало развити уши – ключова черта при бозайниците, и вероятно не е било покрито с козина.
Смята се, че горгонопсите са изчезнали по време на масовото измиране на видове, което бележи края на пермския период преди около 250 милиона години. Това събитие, което вероятно е било причинено от масивна вулканична дейност, продължила хиляди години, е унищожило около 80% от морските видове и 75% от всички сухоземни гръбначни видове. То обаче отваря вратата за появата на динозаврите и бозайниците през последвалия триаски период, припомнят от Nature Communications.