Екип от изследователи провежда полеви опити в американския щат Илинойс и наблюдава, че адаптираното растение произвежда до 30% повече картофи при топлинен стрес. Това е постигнато чрез добавяне на два гена, които променят процеса, наречен фотодишане, за да се подобри ефективността му и да се осигури повече енергия за по-голям растеж.
Авторите на статията, публикувана в списание Global Change Biology, описват тази стъпка като „обещаващ начин за увеличаване на добивите в условията на глобално затопляне“.
Необходими са още полеви изпитания на няколко места, за да се потвърдят резултатите на екипа в различни условия.
По проекта работи екип, ръководен от д-р Катрин Мичъм-Хенсолд и учени от Университета на Илинойс и Университета на Есекс. Мичъм-Хенсолд каза, че работата има за цел да отговори на продоволствените нуждите в условията на глобално затопляне. „Трябва да произвеждаме култури, които могат да издържат на по-чести и интензивни горещини, ако искаме да задоволим нуждите на населението от храна в регионите, които са най-застрашени от намаляване на добивите поради глобалното затопляне“, каза тя.
Аманда Кавана от Университета в Есекс каза: „Основните ни културни растения са застрашени от изменението на климата. Нашата работа потвърждава, че стратегиите за повишаване на термоустойчивостта ще подобри техния добив“.