Експерти обсъждат създаването на комплексна дългосрочна резидентна грижа за бездомни хора с психични заболявания в София

Представители на общинската власт, на Министерството на здравеопазването, на Министерството на труда и социалната политика, на структурите на спешна медицинска помощ, на МВР, на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), на психиатрични болници обсъждат създаването на комплексна дългосрочна резидентна грижа за бездомни хора с психични заболявания. Срещата се проведе в Столичната община.
Обсъждаме възможностите за законодателни промени, за осигуряване на дългосрочна грижа, както и за изграждане на 11 центъра за резидентна грижа, които ще бъдат на територията на София, каза пред журналисти Надежда Бачева, заместник-кмет по направление „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“. По думите ѝ чрез тях ще бъдат подпомогнати близо 150 души. Целта на обсъжданите днес възможности за промени е да може да се осигури комплексна грижа за хора с психични заболявания или умствена изостаналост за дълъг период от време, допълни тя. По думите ѝ центровете, които ще бъдат построени, ще бъдат от резидентен тип и ще има осигурена грижа от медицински сестри, психолози, психиатри, социални работници и др. специалисти. Липсата на персонал е едно от най-големите предизвикателства за нас, каза още Бачева.
Предвижда се обществена информационна кампания, каза Бачева в отговор на въпрос, свързан с остри обществени реакции срещу изграждане на центрове за настаняване. От нас като общество зависи да станем малко по-толерантни и да приемаме различните, добави тя.
В момента в центровете за временно настаняване има 510 места, като не всички са заети, а освен това има възможност да се осигурят и допълнителни места при нужда, посочи още Бачева. В тях хората могат да останат за два до шест месеца, като се предполага, че в този период те ще могат да си намерят работа, посочи още Бачева. По думите ѝ, ако човек не успее да си намери работа, може отново да се върне в центъра за временно настаняване, след като му бъде направена нова социална оценка.
През 2025 г. Столичната община и Българската академия на науките (БАН) ще извършат преброяване на бездомните хора в София, каза още Бачева. По думите ѝ ще има статистика колко от тях са с психични проблеми, колко са със зависимости, колко от живеещите навън имат имот и др.