Дискусионният клуб „ЧИТАТЕЛница“ на Варненската библиотека има разнородна публика и твърдо ядро почитатели, каза експертът Анна-Мария Попова

Дискусионният клуб „ЧИТАТЕЛница“ на Варненската библиотека има разнородна публика и твърдо ядро почитатели. Това каза пред БТА експертът Анна-Мария Попова от просветната институция. Инициативата стартира през ноември 2023 г. и наскоро празнува своята първа годишнина. Имала е 14 издания, фиксирани във всяка втора сряда от месеца. 
„ЧИТАТЕЛница“ започна силно и продължава да бъде много посещавана през цялото време. Има постоянно ядро от хора, които идват винаги, но и нова публика според конкретната тема на срещата, посочи Попова. Тя смята, че всички инициативи на Варненската библиотека от 2023 г. насам имат своите потребители, но „ЧИТАТЕЛница“ е обхванала най-разнородната и капризна група на работещите и ангажирани хора. „Успяхме да ги доведем в библиотеката семейно с техните деца на най-различна възраст. Това е много симпатично и беше наша цел - да чуваме различни гледни точки и да сравняваме поколенческите разлики. Така по-възрастните виждат, че и младите имат интерес към литературата, а малките чуват мнението на своите баби и дядовци. Нашите участници са много толерантни и широко скроени. Някои, които не са били запознати с жанрове като фентъзи или криминална литература, навлезли сравнително късно в България, слушат с голям интерес и следят разговорите на по-младите участници, което е добър резултат за книжен клуб“, посочи специалистката. 
Според нея това, което води хората в „ЧИТАТЕЛница“, е най-вече възможността да опознават литературата, тъй като е единственият формат във Варна, който дава обща тема, позволяваща обсъждане на голям набор от книги в широка интерпретация и хората са склонни да се включват, дори да не познават конкретен писател. При по-възрастните посетители навярно водеща е и социалната част, тъй като те искат да видят какво и защо четат младите. „Нашите участници намират приятели, с които да обменят идеи. Част от тях се занимават и с други клубни форми или подкасти и се получава добра обмяна, защото се канят взаимно на различни събития. Имаме в клуба си и писатели, които получават поле за изява. Няколко пъти имахме такива гости, които представиха свои книги и догодина ще продължим с това, защото се появиха нови издания на варненски автори на пазара“, уточни Попова. 
Тя обърна внимание, че хората от клуба са движещата сила и водещи на всички срещи, а библиотекарите само съдействат. Има такива, които са направили викторини и малки лекции. Участниците сами избират темите за дискутиране за няколко месеца напред, като те преминават през гласуване. От екипа обвързват темите с други срещи и инициативи на библиотеката. 
Най-много дискусии в „ЧИТАТЕЛница“ бяха посветени на фантастиката и спекулативната литература, припомни Попова. Проведени бяха две срещи за азиатската фантастика, защото една не стигна за всичко, което участниците имат да споделят. Повторена бе и темата „Етнофентъзи“, като през април бяха на фокус българските книги, а през декември - примери от цял свят с автори, които използват родния фолклор за своите литературни произведения. Една от най-интересните теми бе за Стивън Кинг, допълни тя. Успешно според нея е представянето на съвременна българска кратка проза с участието на писателя Людмил Станев през юни. Хората си взеха доста добри идеи за четене и сега все още дават отзиви за български автори, което е много положително, смята библиотекарката. Двете летни събирания на клуба преминаха на открито в Морската градина. 
Срещите на „ЧИТАТЕЛница“ са отразени в социалните мрежи и сайта на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“.