Традиционната проява е свързана с украсата на елхата и дома за предстоящите празници и в нея тази година участват седем майсторки от Клуба по битова култура, който наброява 20 жени. Гост е Светла Боева, която изработва от хартия различни украшения за дома и вероятно от следващата година също ще се включи в редиците на клуба. За първи път в изложбата със свой щанд участват и служители на Регионалната библиотека.
Базарът предлага на посетителите много бижута и украшения, направени посредством различни техники, сред които калоферска дантела, плетене на една и две куки, плъстене на вълна, българска бродерия. На изложбата има още коледни венчета, играчки за елха, пана, декорации, картички, подаръчни кутии и други красоти, сътворени от ръцете на сръчните дами.
Изложбата-базар беше официално открита от директора на Регионалната библиотека доц. д-р Калина Иванова, председателя на настоятелството на великотърновското читалище “Надежда-1869” Боряна Маринова и ръководител на Клуба по битова култура Павлина Владева.
Утре изложбата-базар ще бъде преместена в Народно читалище „Надежда - 1869“, където ще може да се види и от публиката на Коледния концерт, в който ще участват представители на самодейните колективи към културната институция.
Четири от жените в Клуба по битова култура представиха своите ръкоделия и на тазгодишния коледен базар в парк Марно поле във Велико Търново.
Пред БТА Павлина Владева разказа, че първият коледен базар в Европа е организиран в немския град Дрезден през 1437 г. На него са показани различни ръчно изработени изделия за дома, за елхата, подаръци за близките. Тогава е поставено и началото на тези базари, като друг голям такъв се провежда в катедралата в Страсбург през 1570 г. и селището е наречено Градът на Коледа. "Най-интересни обаче са коледните базари във Виена, където в последно време в различни квартали се организират 18 такива. Във връзка с това има и специални туристически тематични турове", разказа Владева, която е посетила някои от тези базари и пази скъпи спомени от тях.