По проекта ще бъдат осигурени конкретни дейности за постигане на енергийни подобрения в избраните демонстрационни общини. Част от тях са събиране и обобщаване на добри практики от региона, разработване на ръководство за създаване на местни планове за действие за енергиен преход, извадково проучване на енергийното потребление и енергийните характеристики на жилищата на домакинства в риск от енергийна бедност. Предвиждат се също семинари за повишаване капацитета на местните власти по темата.
Подкрепата за всяка община е на стойност 20 000 евро, като сключването на договорите за безвъзмездна помощ с двете общини са планирани за февруари 2025 г.
Сред общо 81 енергийно бедни домакинства на територията на двете общини е проведено проучване на енергийното потребление и енергийните характеристики на еднофамилни жилищни сгради, осъществено чрез посещение и оглед на място. Изготвен е калкулатор за приблизително изчисляване на показателите за енергийна ефективност, обясниха от неправителствената организация. Направен е анализ и предложения за декарбонизация на отоплението и намаляване на потреблението на енергия за всяка една от проучените къщи. Профилът на анкетираните домакинства показва, че в 95% от домакинствата има наличие на уязвими лица. В 44% от тях живее само 1 лице, което в почти всички случаи е на възраст над 65 години. азходите за отопление за сезон 2023/2024, са средно 1392 лв., като използваната енергия за отопление от домакинствата е, както следва: дърва за огрев – 89%, пелети – 1%, електроенергия – 10%, поясниха от "Хабитат България".
Проектът BioJust се осъществява в България, Унгария и Румъния в периода ноември 2023 г. – декември 2025 г., в партньорство между WWF и Habitat for Humanity. Той е финансиран и от Европейската инициатива за климата (EUKI) на германското Федерално министерство на икономиката и опазването на климата (BMWK).
През август регионалното министерство съобщи, че 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. Общият размер на средствата за тази процедура е в размер на 282 470 400 лева с ДДС.