Решението на компанията може да доведе до охлаждане на съдебната й битка с правителството на САЩ.
Базираната в Джорджия компания RMS Titanic Inc. написа в съдебно заявление, че няма да посещава кораба през 2025 г. и все още обмисля правните и финансовите последици от бъдещите спасителни операции.
След като през 1994 г. съдът призна правото на компанията върху артефактите от кораба „Титаник“, RMST е възстановила хиляди предмети - от сребърни прибори до парче от корпуса на кораба, което милиони хора по света са видели чрез изложби.
От години САЩ предупреждават RMST, че навлизането в разчупения корпус на „Титаник“ или нарушаването на целостта на останките ще наруши федерален закон от 2017 г. и съответното споразумение с Великобритания. И двете страни разглеждат мястото като мемориал в памет на повече от 1500 души, загинали при удара на океанския лайнер в айсберг в Северния Атлантик през 1912 г.
Последната експедиция на фирмата за изваждане на предмети е била през 2010 г., преди законът и споразумението да влязат в сила. Но през последните години RMST представи пред федералния Адмиралтейски съд във Вирджиния планове за извличане на още артефакти, с което предизвика гнева на правителството на САЩ.
Преди това RMST е оспорвала конституционността на усилията на САЩ да „посягат“ на правата ѝ за извличане и спасяване на артефакти от потънал кораб в международни води. И е твърдяла, че единствено Адмиралтейският съд е компетентен по този въпрос.
Съдебните спорове между RMST и правителството на САЩ се разиграват, докато най-известният в света потънал кораб бързо се разрушава на океанското дъно - и когато в океанските дълбини се разигра трагедия. Миналогодишната имплозия на батискафа „Титан“ отне живота на петима души, включително на директора на подводните изследвания на RMST Пол-Анри Наржоле.
В четвъртък миналата седмица RMST заяви позицията си относно бъдещите експедиции по указание на Адмиралтейския съд. Федерален съдия разглежда в момента съдебно оспорване от страна на САЩ за ограничаване на дейностите на RMST на обекта.
САЩ подадоха оспорването си миналата година, когато RMST първоначално планираше да направи снимки в корпуса на потъналия кораб и да вземе предмети от околното поле отломки. RMST също така заяви, че евентуално ще извлече свободно стоящи предмети от помещението, от което „Титаник“ е излъчвал сигналите за бедствие. Още през 2020 г. съдът във Вирджиния даде разрешение на RMST да издири и покаже радиото, което е излъчвало сигналите SOS на „Титаник“.
В крайна сметка компанията ограничи плановете си за гмуркане, като заяви, че ще прави само външни снимки. Причината за това бе смъртта на Наржоле при имплозията на „Титан“. Експерименталният плавателен съд бе управляван от отделна компания – „Оушън Гейт“, на която Наржоле предостави своя опит. Наржоле трябваше да ръководи следващата експедиция на RMST.
След като RMST преразгледа плановете си за гмуркане, САЩ престанаха да се опитват да блокират именно тази експедиция, която се състоя през миналото лятото.
Фирмата заяви миналата седмица, че се нуждае от повече време, за да вземе окончателно решение относно евентуални подводни операции след 2025 година.