Роботът София бе звездата на панаир за иновации в Зимбабве

От отговори на въпроси от министрите в правителството, от преподаватели и студенти, за климатичните промени, за злоупотребата с наркотици, за законотворчеството, до детски питания за нейното „раждането” и за връзката с Бог, световноизвестният робот София спечели сърцата на посетителите на панаира на иновациите в Зимбабве тази седмица, съобщи Асошиейтед прес.
Отличаваща се със способността да имитира изражения на лицето, да води разговори като човек и да разпознава жестовете им, София е „световна икона“ на изкуствения интелект според Програмата на ООН за развитие (ПРООН), която я доведе в южноафриканската страна. София е създадена от базираната в Хонконг компания Hanson Robotics през 2016 г., а през 2017 г. получава гражданство на Саудитска Арабия, с което се превръща в първия робот - гражданин в света.
За първи път в Зимбабве гостува робот от нейния вид и тя развълнува и млади, и стари в Университета на Зимбабве в столицата Хараре. София беше там като специален гост на едноседмично събитие, посветено на изкуствения интелект и иновациите.
Тя се усмихваше, мръщеше се, използваше жестове, за да подчертае определени неща, установяваше зрителен контакт при различни взаимодействия на четири очи и правеше неестествени паузи. Увери хората, че роботите не са тук, за да им навредят или да ги изместят.
София обаче бързо се разграничаваше от хората, когато разговорите ставаха твърде лични.
„Не изпитвам романтични чувства към хората, моята цел е да се уча“, каза София, докато участниците я оприличаваха на човешката версия на някои зимбабвийски снахи, известни с това, че са много независими, напористи и откровени в до голяма степен патриархалното общество.
Въпреки това тя се извини, когато един от участниците я упрекна, че избягва да го погледне.
София изглеждаше търпелива и когато възрастни и деца я наобикаляха за селфита и я обсипваха с въпроси, въпреки че тя също отвръщаше с въпроси за това какво правят местните жители, за да решат проблемите, които ги измъчват, отбелязва Асошиейтед прес.
По време на панаира я демонстрира и модния си усет. Усмихна се и изрази благодарността си, че е облечена в традиционната дреха на страната.
„Оценявам усилията да се почувствам като у дома си в Зимбабве“, каза тя. Софияи преди е била в Африка, посещавала е Египет, Република Южна Африка и Руанда.
От ПРООН обявиха, че се надяват ангажимента на София да „вдъхнови младежите в Зимбабве да се насочат към кариери в областта на изкуствения интелект и STEM“.