НАТФИЗ отбелязва днес сто години от рождението на проф. Атанас Илков

Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов" (НАТФИЗ) отбелязва стогодишнината от рождението на инициатора за създаване на висше образование за куклен театър в България – проф. Атанас Илков. Днес е предвидена е прожекция на филма „Атанас Илков – професорът куклар“ в аулата на академията.
Атанас Илков (27 декември 1924 – 26 април 2013 г.) попада в света на играещите кукли като заместващ музикант и остава в този свят за цял живот, посочват от НАТФИЗ. Той е не само актьор и режисьор, но и реформатор, създател на уникална методика за обучение на артисти за куклен театър, както и на нова естетика, която му донася популярност и признание по целия свят.
След като завършва икономическия институт в София през 1951 г., той се насочва към режисурата. Приет е в класа на Боян Дановски, а след като завършва, е разпределен като режисьор в драматичния театър в Благоевград. От началото на 1958 г. е назначен за щатен режисьор в кукления театър в София и става първият дипломиран режисьор в този театър.
Голяма част от спектаклите му са признати за революционни за българското куклено изкуство. В „Макс и Мориц”, по Вилхелм Буш, за първи път използва принципите на черната камера (камера обскура), а „Съкровището на Силвестър” от Анжел Вагенщайн се оказва първият от поредицата разтърсващи българската публика куклени спектакли за възрастни. „Съкровището на Силвестър” се играе в продължение на осем сезона. 
През 1960 г. Атанас Илков и Николина Георгиева създават повратния в историята на българския куклен театър спектакъл „Петя и Вълка” по музика на Сергей Прокофиев. Представен на ІІ Международен куклен фестивал в Букурещ през 1960 г. „Петя и вълка“ заедно със „Заешко училище” от Пенчо Манчев с режисьор Лиляна Дочева, донасят първото международно признание на българското куклено изкуство, а на създателите си - златен медал и премия за оригиналност и фантазия. 
Атанас Илков е един от основателите на висшето образование за куклен театър в България. На 15 ноември 1962 г.,  заедно с Николина Георгиева и арх. Иван Цонев, приемат първия випуск в специалност „Актьорското майсторство за куклен театър“ във ВИТИЗ „Кр. Сарафов“, днес НАТФИЗ. Атанас Илков съвместно с Николина Георгиева разработва методика за професионално обучение на актьори и режисьори за куклените театри у нас. В неговата творческа, научна и педагогическа дейност могат да се проследят етапите на изясняване на естетическата природа на куклата и кукленото изкуство, етапите при утвърждаване на принципите и пътищата на театъра като куклен.
/ДД