Книги, посветени на себепознанието и историята, бяха представени в първите сесии на фестивала „Наука, изкуство и култура“ в НДК

Книги, посветени на себепознанието и историята, бяха представени в рамките на първите две сесии на фестивала за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“. Събитията се състояха днес в Националния дворец на културата и са част от Софийския международен панаир на книгата.
Методът на д-р Габор Мате бе във фокуса на лекцията на психотерапевтката Савина Дилова. Тя бе модератор на първата сесия от фестивала днес. В „Себепознание“ попаднаха заглавията „Разпилян ум“, „Когато тялото казва не“, „Митът за нормалното“ и „В света на гладните духове: Близки срещи със зависимостта“ на Мате. По време на сесията Петър Кралев представи книгата си „Пробитите граници“.
„Точно през науката, изкуството и културата, всъщност, ние достигаме до себепознанието. Ние нямаме друг език и други пътища, по които да достигнем, всъщност, до емоциите, които преживяваме, до чувствата, до поведенческите си модели“, каза Кралев.
В сесията „История“ модератор беше проф. Петър Стоянович. Той говори за книгите „Произходът на прабългарите“ на доц. Тодор Чобанов, „Стопанска България 1879-2008“ на проф. Пенчо Пенчев и „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание“ на проф. Веселин Янчев.
„Изборът ми днес пада върху три заглавия, които сполучливо дава отговор на следните въпроси – откъде идем, как сме се справяли през това време и как е било могло да бъде при други обстоятелства. Не твърдя, че това са въпросите, които движат света, а само – че ми дават основание да извадя пред скоба тези три от многото други заглавия“, разказа проф. Стоянович.
Първото издание на фестивала за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“ продължава и утре с три сесии. 
В категорията „Изкуствознание“ ще бъдат представени книгите „Светът като воля за песен или модернизмът на Петко Ю. Тодоров“ от Ромео Попилиев, „Весталка на операта“ от Ангел Антонов и „Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл (от 1968 година до наши дни)“ от Петър Денчев. Модератор е Мария Василева. 
Акцент в категорията „Етнология“ ще са изданията „Самодивата в българския фолклор“ от Стефана Йорова, „Пътища към устойчивостта“ от Атанаска Станчева, „Антични следи в магическите обреди от българските земи“ от Георги Мишев, „Лечители и лечителски практики в началото на XII век“ от Виолета Коцева и „За християнския празник Богоявление и неговото отразяване в Калофер: история и съвременност“ от Живко Лефтеров. Модератор е Иглика Мишкова.
В рамките на категорията „Културен туризъм“ се представят книгите „Броеница от гласове“ от Румен Стоичков, „Брезник и Брезнишко. Природни, културни и исторически забележителности“ от Димитър Тонин и „Кварталът на писателите. Пътеводител на „Бохемска София“ от Виктор Топалов. Модератор е Ивелина Кючукова.