Министър Галин Цоков отбеляза, че тази година е повишен с 65-70 процента единният разходен стандарт за обучение на студентите в педагогическите направления. "С тези средства може да се разшири практическата подготовка на студентите и те да имат по-добри професионални умения още в хода на университетското си образование. Така в системата ще влязат млади колеги с готовност ефективно да се включат в учебния процес", каза проф. Цоков.
Образователният министър акцентира върху проблема за позитивната образователна среда и персонализираното образование, както и на въвеждането на иновативни подходи, благодарение на които може да се предоставя качествено образование на всяко дете, а учители и ученици да се чувстват спокойни.
През последните години, благодарение на доброто партньорство между МОН и СБУ, образованието се превръща в национален приоритет, каза министър Цоков. Той изрази надежда, че в бюджета за следващата година ще продължат да се увеличават средствата за системата, за да има възможност за развитие както на средното, така и на висшето образование.
На форума Янка Такева благодари на министъра за доброто социално партньорство, а той подчерта ролята на СБУ за отвоюваното достойно заплащане на българския учител в последните години. Министър Цоков подчерта, че това е важно за развитието на образователната система, като за няколко години е повишен средният успех на студентите, които се обучават за бъдещи учители - те са по-мотивирани и отговорни.
Нашата мисия е да подготвяме младите хора за живота и не бихме могли да успеем, ако не се променяме, каза началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска.
Акцент на форума бяха добрите практики за справяне с насилието, както и за работа с родителите, без които учителите не биха могли да се справят.
Във форума участваха също председателят на КНСБ Пламен Димитров, преподавателите от Пловдивския университет - проф. Дора Лефтерова и доц. Иван Тричков, директорът на Националния център за квалификация на педагогическите специалисти Димитър Асенов и други.