Форумът е организиран от Българската телеграфна агенция, с партньорството на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) в "Гранд хотел Терме" в разложкото село Баня. Подобен форум БТА организира за шести пореден път.
Във връзка с целогодишния туризъм, генералният директор на БТА посочи, че такова послание е обобщено и от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм за представяне на България като земя на трите W – Wellness (Уелнес), Wein (Вино) и Weltkulturerbe (Световно културно наследство).
Според Кирил Вълчев в година, в която на много места по света се говори за икономическа рецесия, страната ни би трябвало да заложи на послания, че зимната почивка у нас е изгодна. Вълчев подчерта, че това не трябва да е с ударение върху ниски цени, а върху добавената стойност, като посочи възможността за съчетаване на ски и СПА. Възможно послание е България – земя на трите S - Ski (Ски), Sea (Море) и SPA (СПА)
При откриване на срещата Вълчев посочи, че акцента върху балнео, СПА, климатичен и медицински туризъм дава възможност България да бъде представена като страна с проучени повече от 550 залежа на термални и минерални води, с над 1600 минерални извора, с дебит 4900 литра в секунда, което я поставя на първо място в континентална Европа и на второ в Европа, след Исландия, по ресурси на натурална минерална и изворна вода. Вълчев отбеляза още, че страната ни има доказани места с въздух за климатолечение, предлага възможност за таласотерапевтичен туризъм, има и шест езера с лечебна кал и солници.
Акцент през този зимен сезон е и това, че е първи за България в Шенген и по сухопътните граници, след решението на Съвета на ЕС от вчера за отпадане на проверките по шенгенските граници на България и Румъния. Затова и едно от възможните послания, актуално към съседните гръцки и румънски туристи, е и "България – ски & СПА без граници в ЕС", каза още Вълчев. Отпадането на граничния контрол по суша между съседните Гърци и Румъния, е възможност и за общи послания за споделени маршрути, каза още Вълчев.
Важно е да има конкретни послания и към българите извън границите на България, за които родината им също вече е туристическа дестинация и по-достъпна за ски и СПА, без граничен контрол след влизането на страната ни в Шенген, отбеляза още Кирил Вълчев.
В началото на форума генералният директор на БТА припомни и предходните пет форума, които ежегодно се организират в началото на летния и началото на зимния сезон в страната.
На провелите се досега пет издания на форума, организиран от БТА, конкретните послания за сезоните, обединили представители на държавни и общински институции, туристическия бизнес, неправителствени организации, учени и експерти и медиите, бяха свързани с конкретните предизвикателства през различните години. През лятото на 2022 г. във Варна бе определено посланието "България е сигурна", а през зимата на 2022/2023 г. в Банско бе избрано посланието "България – ваканция без ограничения", когато в страни в Европа имаше ограничения на ток, вода, отопление, работно време и други. През лятото на 2023 г. в Бургас на форума бе определено посланието "България – повече стойност, същата цена", а през зимата на 2023/2024 г. в Самоков – "България – сняг има!/ България – сигурна дестинация". През лятото на тази година в к.к. Албена посланието бе "България – топло, но не горещо", както и "В България си желан!".
В шестото издание на инициативата на БТА "БГ туризъм - Зима 2024/2025", участват служебният министър на туризма Евтим Милошев, заместник – министърът на туризма Ирена Георгиева, посланикът на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) д-р Меглена Плугчиева, главният секретар на БСБСПА Цветина Иванова. От страна на Министерство на туризма участва още директорът на "Туристическа политика" в министерството Мая Никовска, както и директорът на "Програми и управление на проекти" Лили Арсова, директорът на "Връзки с обществеността и протокол" Мария Джерекарова, държавният експерт в дирекция ПУП Добри Атанасов, кметовете на с. Баня, Банско, Разлог - Николай Ушев, Стойчо Баненски, Красимир Герчев. Във форума участват още представители на националните медии – генералният директор на БНР Милен Митов, Антон Андонов – член на УС на БНТ, Димитър Анестев – продуцент на новините в БТВ, Александър Райков – продуцент планиране на нюзрума на Нова ТВ. Участие взе и членът на СЕМ Габриела Наплатанова, както и ректори и представители на три университета, хотелиери и ресторантьори. Сред участниците са и представители на фирмата концесионер на ски зона Банско – "Юлен" АД, сред които Теодор Минев и Иван Обрейков.