Ако Европа иска да бъде конкурентоспособна, трябва да инвестира значително повече в образование, наука и иновации, каза Екатерина Захариева

Изключително съм горда и щастлива, че на България беше поверен ресор, който в тази Европейска комисия е още по-значим и още по-видим. Имаше 3 много ключови доклада, които недвусмислено показаха, че Европа трябва да инвестира значително повече в образование, наука и иновации, ако иска да бъде конкурентоспособна и ако иска да запази уникалния начин на живот. Това каза българският еврокомисар с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации" Екатерина Захариева в Пловдив. Захариева беше един от официалните гости на конференция "Образование и иновации - формулата на растежа", която беше открита днес в пловдивския хотел Double Tree by Hilton.
Българският еврокомисар поздрави организаторите за темата на конференцията и обясни, че същата се припокрива с основния приоритет и стремеж на Европейската комисия. Според нея, ако искаме да има наука и иновации, на първо място трябва да се започне от образованието. "Идеята не е само да създаваме добре обучени кадри, а и будни и свободно мислещи хора. Деца, които сме обучили да мислят свободно, могат да бъдат учени и иноватори", каза още Екатерина Захариева. 
Тя допълни, че една от целите ѝ като комисар по стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации ще бъде създаването на общата европейска единна среда за иновации и наука. "Това означава абсолютно свободно целият Европейски съюз да има обмяна на технологии, наука и таланти, защото каквото и да направим с финансирането, ако ние не успеем първо да обучим, след което да задържим и отделно от това да привлечен талантливите хора в Европейския съюз, ние няма как да бъдем конкурентоспособни", каза еврокомисар Захариева.
Конференцията беше открита от председателя на Сдружение "Граждани за европейско развитие на България" Йорданка Фандъкова. "Темата образование е ключова и водеща от стартирането на гражданското сдружение "Граждани за европейско развитие на България" още през 2006-2007 г. Тогава в диалог с всички заинтересовани страни подготвихме програмата, която изпълняваме и до днес и винаги най-важен е бил диалогът с учители, преподаватели, учени, с бизнеса, с родителски организации, с младите хора и с представители на институциите, за да може реформите в образованието да се случват по най-добрия начин", каза Фандъкова. 
Тя припомни, че в България има над 100 иновативни училища, всяко от които създава свой модерен модел на работа. "Образованието най-общо казано има две ключови задачи. Първата е да подготвя младите хора за живота и за пазара на труда, а втората - да формира нагласи и да ги прави добри хора. С общи усилия, със следване на пилотните проекти, които се създават в училищата и университетите, и с подкрепата на Европейската комисия ние можем да се справим", допълни председателят на Сдружение "Граждани за европейско развитие на България".
Няколко думи по случай началото на конференцията каза и кметът на Пловдив Костадин Димитров, който разказа за политиките и приоритетите на местната влас в сферата на образованието и иновациите. "Ние от ГЕРБ показахме в нашето управление, че това е една от приоритетните ни теми. Образованието винаги е съпътствало нашето управление и сме полагали много усилия за градежа и просперитета, издигането му на пиедестал в Пловдив и в страната. Пловдив е всъщност колаборация между образование и индустрия, което го прави привлекателен за иновации и образование като тема", каза Димитров.
Той припомни, че в града функционират осем университета, в които се обучават 35 000 студенти, от които 10 процента са международни. "В сферата на средното образование имаме 55 600 ученици, които учат в Пловдив с около 5000 преподаватели и 1500 души, които подпомагат образованието в тази сфера. Ангажиментът на общината и управлението е ние да осигурим базата и самите учители и ученици да бъдат в една модерна и иновативна обстановка да провеждат учебния процес", допълни градоначалникът. 
Той разказа за проектите, чрез които общината е подпомогнала обновяването и модернизирането на няколко училища, включително Математическата гимназия в града, както и редица детски градини. "Изключително силно е и дуалното образование. Над 60 компании инвестират в 7 професионални гимназии, за да имаме намесата и на бизнеса и да имаме така желаните подготвени кадри", допълни още Костадин Димитров. 
На събитието присъстваше и ръководителят на Бюрото на фондация "Конрад Аденауер" за България Норберт Бекан-Диркес. Според него Пловдив притежава изключителен потенциал да се развива в сектор иновации. По думите му трябва да се създават добри рамкови условия и законови уредби, които да позволяват да се развиват иновациите. Фондацията е гост в България вече 30 години и взаимната работа с политическите партии, които се намират в средата на политическия сектор, е наш приоритет и цел, посочи Диркес. Според него свободата е пространството, което е направило Европа силна и голяма и тя трябва де се брани и ползва.
На събитието присъстваха още пловдивските депутати Георги Георгиев, проф. Даниела Дженева, Красимир Терзиев, Фиданка Кацарева, районните кметове Георги Стаменов, Атанас Кунчев, Емил Русинов, Георги Гатев, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов, общински съветници, директори, преподаватели, представители на бизнеса и други организации.