Самото искане за нова сграда е на председателя на Административен съд – Бургас Даниела Драгнева. За строежа ѝ обаче е нужен част от целия терен, който е частна общинска собственост. В писмото на Магдалинчев е записано, че към настоящия момент в Административен съд-Бургас са заети около 60 души, липсва достатъчно място в деловодствата, затруднено е протичането на правораздавателния процес. Съдът, който е създаден през 2006 година, заедно с още 27 административни съдилища в страната, се помещава в сградата на Съдебната палата в Бургас заедно с още три съдебни органа. В палатата се помещават и три прокуратури - Апелативна, Окръжна и Районна.
Както БТА предаде, в началото на август тази година Община Бургас е успяла да придобие по-голямата част от терена в центъра на Бургас след приключване на съдебните спорове, които се водят повече от 15 години. Администрацията официално е собственик на близо 10 декара от имота.
Припомняме, че първоначалната идея от преди повече от 35 години е била на мястото да се изгради Градски универсален магазин (ГУМ). За целта старите сгради, намиращи се в карето в северната част на пл. "Тройката", са съборени. Основите са построени, както и стоманобетонната конструкция от три етажа. Строежът обаче е преустановен, а изграденото - разрушено. Съдебните спорове започват още с началото на строежа през 1989 година. Според последното решение на Бургаски районен съд по делото за делба на терена община Бургас е имала съсобственост с четири дружества - "Мариета" ООД с 263,50 кв./м, "Музеум" ООД с 250 кв./м, "Трандекс България" ЕООД с 63,49 кв./м и "Търговски дом" ООД с 61 кв./м от идеалните части на терена. Общинската администрация в Бургас е с най-голяма част в размер на 10 989 кв./м.
Какво ще бъде решението по искането на ВСС за изграждане на нова сграда за Административния съд в града предстои да стане известно на редовното заседание на общинските съветници в Бургас в края на месеца.