МОСВ предвижда през 2025 г. отново да бъдат извършени индикативни измервания на качеството на въздуха в Русе, каза министър Петър Димитров

Министерство на околната среда и водите (МОСВ) предвижда през 2025 г. отново да бъдат извършени измервания на качеството на атмосферния въздух на територията на град Русе във връзка с оплакванията на гражданите. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров в отговор на въпрос на народния представител Иван Белчев от "Продължаваме промяната - Демократична България" относно замърсяване на атмосферния въздух в град Русе и по-конкретно с бензен и съответно мерките, които МОСВ може да предприеме. 
В отговор на искането ви за допълнителен мониторинг в западната част на град Русе по показател бензен, информирам, че данните за качеството на атмосферния въздух по този показател се получават от автоматична измервателна станция „Възраждане“, заяви Димитров. Той уточни, че измервателната станция е от градски фонов пункт и е част от националната автоматизирана система за мониторинг качеството на атмосферния въздух. Министърът обърна внимание, че тези пунктове не работят като точкови измервания, а станцията отчита доста голяма площ и не може да се направи заключението, че станцията е поставен там, така че да омаловажи замърсяването на въздуха на русенци. 
Допълнително през 2022 и 2024 г. поставихме мобилна измервателна станция, посочи Димитров. По думите му данните от постоянния пункт за мониторинг, както и от индикативните измервания, са значително под определената в законодателството средногодишна норма за показателя бензен от пет микрограма на кубичен метър. Действително, налице са измервания, средночасови стойности по показателя бензен, които са по-високи,  но средногодишната норма за опазване на човешкото здраве, не е превишавана, каза министърът. 
На база на извършения мониторинг на качеството на атмосферния въздух са налични достатъчно данни за територията  на цялата община и няма обоснована необходимост от поставяне на измервателна станция, добави министърът и разясни, че съгласно Закона за качеството на атмосферния въздух чистотата на атмосферния въздух се следи от национална система за наблюдение и контрол. Министър Димитров посочи, че нормативна уредба регламентира ясно изискванията в случаите, когато са превишени нормите за вредни вещества в атмосферния въздух и посочи, че кметовете разработват и изпълняват програми за намаляване на нивата на замърсителите за достигане на утвърдените норми.
В тези програми се предвиждат мерки спрямо идентифицираните източници, добави той. МОСВ подпомага общини, които въвеждат зони с ниски емисии в транспорта. Това са общините Пловдив и София, разясни той и изтъкна, че по ОП "Околна среда" са отпуснати 15 млн. лв. за определяне и изграждане на нови такива нискоемисионни зони. Акцент в работата на МОСВ е чистотата на атмосферния въздух в град Русе, добави министър Димитров и заяви, че досега имат доста резултати. Хубавото е, че българските граждани имат изисквания към качеството на околната среда, към качеството на живота, коментира още министър Димитров. Аз очаквам да видя наистина едно подобрение на качеството на атмосферния въздух, добави той. 
Иван Белчев постави въпрос, свързан с мерките за почистване и устойчивото управление на река Дунав. Министър Димитров посочи в отговора си, че към МОСВ не са постъпвали данни за конкретни зони с постоянна замърсеност, а българският участък на река Дунав е в обхвата на Басейнова дирекция "Дунавски район".