Кръстихме изложбата „Радио Варна - 90 години в ефир. Началото“, защото това е най-силният период. Разбираемо е, че основаването и първите години на една институция са най-значимите в исторически план и най-идейните, посочи пред БТА Донка Николова от Варненския архив. Тя добави, че най-добре представени са именно документите, които се съхраняват при тях от първите години на Радиото, тоест 30-те и 40-те на ХХ век. Обърнали сме внимание на хората, които са основали любителския радио клуб и са направили всичко по силите си да излъчват музика и предавания, въпреки че са имали много технически проблеми, каза Николова.
Първите излъчвания са били само с музика, по-късно има и предавания. Ползвайки чужд опит, любителите конструират предавател и антена. Първият, проектирал техниката, е ученикът във Варненската мъжка гимназия Димитър Кулев, който се заразява с любовта към радиото от своя учител по физика. Първото излъчване е около Коледа 1933 г., от неговата къща, на чийто покрив поставят чадъровидна антена. Слушателите чуват изпълнения на коледни песни от хор „Морски звуци“, разказа Донка Николова. Официалното основаване на Радио Варна е почти година по-късно, на 9 декември 1934 г.
Таблата в изложбата представят различни етапи и акценти от историята на Радио Варна. Показани са документи за радио любителите - основатели и за техническите подробности около построяването на антената и приемника. Обърнато е внимание на интересните и любопитни предавания, на музиката, която в началото се е състояла само от 34 грамофонни плочи. По думите на Николова са много забавни рекламите по радиото, които не са като сегашните, а по-скоро сътрудничество с различни институции, за чиято дейност вървят обявления. Показани са и писма от слушатели, които будят много усмивки, както и сведения за говорителите, от които първият назначен е Гинка Алатова.
В Държавен архив - Варна се съхраняват много документи, но благодарение на колегите от музея имаме в изложбата и тази прекрасна колекцията от радио апарати, подчерта Николова. От отдела за най-нова история представят част от фонда си, обхващаща по-ранни модели от 40-те до 70-те години на ХХ век. Най-старият апарат е „Блаупункт“ от 1942 г. Има и с марка „Москвич“, „Комсомолец“, „Христо Ботев“.
Тези експонати и документи ни връщат назад във времето. Историята трябва да се пази, за да могат поколенията да знаят къде е началото. Когато си на 90 години обаче е трудно без помощта на специалистите от държавния архив и музея, каза на откриването директорката на Радио Варна Наталия Чешмеджиева. Тези мили експонати ще предизвикат усмивка, защото времената, начинът на комуникация и морално-етичните норми са били различни, посочи още тя. Директорката подари на домакините от Държавния архив снимки и документи от историята на радиото, които да обогатят фонда, който се пази в институцията.
Както БТА съобщи, в понеделник Радио Варна отбеляза официално с концерт и изложба във Фестивалния комплекс своята 90-годишнина.