Британската метеорологична служба обяви, че 2025 г. ще бъде сред най-топлите в историята

Следващата година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат за първи път през настоящата 2024 г., съобщиха от британската метеорологична служба, цитирана от ДПА.
Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната глобална температура ще бъде с около 1,4 градуса над прединдустриалните нива, след 2024 и 2023 г.
Очаква се тази година да бъде най-горещата в историята и вече е почти сигурно, че за първи път ще надхвърли 1,5 градуса над прединдустриалния период. Това е "отрезвяващо събитие в историята на климата", тъй като светът временно задминава границата, отвъд която се очакват най-тежките последици от климатичните промени.
Това означава, че през 2024 г. ще бъде подобрен предишният рекорд от 1,45 градуса, поставен година по-рано, през 2023 г.
Климатичните промени са основният фактор за рекордните горещини, въпреки че глобалните температури през 2023 и 2024 г. също са били леко повишени от явлението Ел Ниньо. Но въпреки че Тихият океан преминава към по-хладния природен феномен Ла Ниня, през 2025 г. все още се очаква средните глобални температури да бъдат доста по-високи от тези, наблюдавани преди 2023 г.
Очаква се следващата година да бъде с между 1,29 и 1,53 градуса над средните стойности от прединдустриалната ера, като основната оценка е 1,41 градуса, съобщиха от метеорологичната служба.
"Интересно е, че прогнозираните високи глобални температури за 2025 г. се наблюдават въпреки Ла Ниня, която води до малко по-хладни условия", каза Адам Скайф, който ръководи екипа, изготвил глобалната прогноза за 2025 г. Според него години като 2025 г., в които не преобладава затоплящото влияние на Ел Ниньо, би трябвало да са по-хладни.
"2016 г. беше година на Ел Ниньо и тогава беше най-топлата година в историята на глобалната температура. В сравнение с прогнозата ни за 2025 г. обаче 2016 г. вече изглежда определено хладна", отбелязва Скайлайф.
В края на миналата година в годишната си прогноза британските метеоролози отбелязаха вероятността през 2024 г. средната глобална температура да надхвърли 1,5 градуса над прединдустриалните нива, припомня ДПА.
Глобалното затопляне от 1,5 градуса се счита за праг, над  който ще се усещат все по-опасни горещи вълни, бури, покачване на морската вода, топене на ледовете и екологичен колапс, а държавите се ангажираха да "положат усилия" за ограничаване на повишаването на температурата до това ниво в рамките на Парижкото споразумение.
"Преди една година прогнозата ни за 2024 г. за първи път подчерта възможността за надхвърляне на 1,5 градуса", каза Ник Дънстоун, който ръководи екипа, изготвил прогнозата. "Въпреки че това изглежда се е случило, важно е да се признае, че временното превишаване на 1,5 градуса не означава нарушение на Парижкото споразумение. Но първата година, в която температурата е над 1,5 градуса, със сигурност е отрезвяващ крайъгълен камък в историята на климата", каза той.
Британската метеорологична служба заяви, че е използвала 20-годишна средна стойност, за да оцени текущите нива на глобално затопляне, включително бъдещите климатични прогнози и последните наблюдения, които сега дават дългосрочна средна стойност от 1,3 градуса над прединдустриалния период 1850-1900 г., отбелязва ДПА.