Приключиха консултациите на президента преди връчване на първия мандат за съставяне на правителство

Приключиха серията консултации, които президентът Румен Радев проведе с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство. 
Формирането на мнозинство е доста предизвикателна задача в един силно фрагментиран парламент, каза държавният глава при разговорите с представители на най-голямата политическа група в парламента - ГЕРБ-СДС, които се състояха на 10 декември. Той ги поздрави за изборния резултат, който ги направи първа политическа сила. Радев изрази удовлетвореност, че е избран председател на парламента. Този избор вече е направен и аз се радвам, че парламентът започва да работи по същество, каза държавният глава на консултациите с ГЕРБ-СДС.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посочи тогава, че от ГЕРБ-СДС обещават да положат усилия за съставяне на правителство. Обещали сме да положим усилия, ще положим, заяви Бойко Борисов във вторник. Попитан от държавния глава кога ГЕРБ-СДС очакват да получат първия мандат, Борисов отговори: „Тази седмица е за консултации. От понеделник нататък, ако вашата програма позволява, можем да отиваме към първия мандат. Ако тази седмица не се разберем, няма да се разберем и следващата“. Борисов каза, че обмислят с колегите варианти, водят разговори и ще отправят покана за среща с "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Борисов изключи Алианса за права и свободи, "ДПС - Ново начало" и „Възраждане“ от формациите, с които може да работи ГЕРБ.  
Избирателите ви отредиха мястото на втора политическа сила, което е сериозна отговорност както за ефективното функциониране на парламента, така и по отношение на конституционната процедура за съставяне на правителство, каза президентът Румен Радев в началото на срещата с представителите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в президентството в първия ден на консултациите. ГЕРБ-СДС са заявили, че ще поемат отговорност и ще положат усилия за съставяне на редовно правителство. Как вие се отнасяте към този процес и смятате ли да бъдете част от тези усилия, запита държавният глава представителите на ПП-ДБ.
В този парламент е възможно да има проевропейско и антикорупционно мнозинство, за това настояваме и работим,  заяви съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Надежда Йорданова. Тя каза, че общата позиция на парламентарната група на ПП-ДБ е, че България трябва да има редовно правителство. По думите на Йорданова, за да бъде стабилно едно правителство, то трябва да бъде подкрепено от широко парламентарно мнозинство. Йорданова каза, че от ПП-ДБ са готови да водят преговори с всички парламентарни сили, без „Възраждане“ и без „ДПС-Ново начало“, които са извън линия на проевропейските приоритети и антикорупционните. 
Във втория ден на консултациите за съставяне на редовно правителство държавният глава проведе разговори с „Възраждане“ и „БСП – Обединена левица“. 
Успоредно с преговорите за правителство, парламентът може и трябва да работи, каза президентът Румен Радев в началото на срещата с представителите на „Възраждане“ в сградата на президентството.
Президентът Радев попита „Възраждане“ как преценяват способността на този парламент да работи ефективно и кои според тях са най-важните, приоритетни решения и закони, които следва неотложно да бъдат приети. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отговори, че ще предложат кабинет на малцинството и ще разговарят с всички партии в парламента, които биха подкрепили програмата на „Възраждане“. Костадинов подчерта, че не биха дали подкрепа за съставяне на правителство с първия или втория мандат.
Последните избори закрепиха мястото и ролята на водената от вас коалиция в 51-вото Народно събрание и вие допринесохте съществено за деблокиране на неговата работа, каза президентът Радев в началото на срещата с представителите на "БСП - Обединена левица" във втория ден на консултациите. Държавният глава попита представителите на левицата как оценяват шансовете за създаване на редовно правителство и как виждат ролята си и мястото си в преговорния процес.
Трябва да има правителство, но е прекалено претенциозно да се очаква от нас да решим въпроса, заяви Атанас Зафиров, съпредседател на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Според него правителство трябва да има не само заради нуждата от бюджет, но и заради „крещящата“ нужда от реформи в различни сектори, както и за да се гарантира и съхрани демократичната система в страната. Основната задача на едно такова правителство би била да спре процеса на тотален разпад на държавността и най-вече да се въведат мерки, които да гарантират честността на вота и невъзможността да бъде откраднат гласът на българските избиратели, добави той.
Днес, в третия, последен ден на политическите консултации преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, държавният глава Румен Радев се срещна с представители на "Демокрация, права и свободи" – ДПС,  „Има такъв народ“ и МЕЧ.
Вашата партия преминава през труден период, но считам, че с натрупания с годините опит в българския политически живот в парламента, а и в управлението на страната, вие ще допринесете за един по-ефективен процес в усилията за съставянето на правителство, заяви президентът Румен Радев в началото на консултациите с групата "Демокрация, права и свободи" – ДПС преди връчването на първия мандат за съставяне на кабинет. Радев попита представителите на партията как преценяват готовността и способността на този парламент да излъчи редовно правителство и как виждат ролята на тази парламентарна група в този процес.
В този фрагментиран парламент не сме особени оптимисти, но ще положим усилия за съставяне на правителство, заяви Джевдет Чакъров, председател на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ - ДПС. Подхождаме сериозно и отговорно към настоящата ситуация, каза Чакъров. По думите му страната се намира в криза и има потребност от съставяне на редовно правителство, за да бъде преодоляна. Това изисква от политическите субекти да бъдат на висотата на отговорностите, смята той. 
По време на разговорите с представителите на "Има такъв народ" президентът каза, че партиите в Народното събрание са поставени пред сложна дилема - съставяне на редовно правителство на всяка цена или следващи предсрочни парламентарни избори с отлагане на стабилизирането на обстановката в страната и постигането на важни решения и цена, която ще трябва да плащат гражданите.
Според председателя на парламентарната група Тошко Йорданов ИТН ще направи всичко възможност да има правителство, но то няма да е на всяка цена. Правителство трябва да има, когато ще е полезно, а не на всяка цена. Редовното правителство трябва да стъпва на конкретна програма и конкретни цели, отбеляза Тошко Йорданов. На излизане от сградата на президентството Йорданов посочи, че не са получавали покана за разговори от ГЕРБ, както и че биха разговаряли с всички, с изключение на "ДПС-Ново начало". Той подчерта, че все още е твърде рано да се говори за третия мандат и какво би направила формацията, ако го получи. 
Последните консултации бяха с най-малката парламентарна група - МЕЧ. Макар и да сте най-малобройната политическа сила в парламента, в един силно фрагментиран парламент всяка позиция и глас е от особена важност, обърна се Румен Радев към представителтеи на формацията. 
Според лидера на партията Радостин Василев настоящият парламент е твърде фрагментиран и логичният му завършек ще бъдат нови избори. 
С ГЕРБ разговори няма да водим. Ако разговарям с ГЕРБ, ако подкрепям Борисов и Пеевски, аз ще предизвикам огромно недоверие в избирателите, които нас са ни изпратили тук, за да се противопоставяме на този модел, каза Радостин Василев. 
Този парламент не може да роди работещо правителство, създадено на принципна основа и на обединяване на политически платформи и виждания за страната. Може да има правителство в този парламент, което да се роди от страха на някои да не изчезнат политически, както и от желанието на други да са на всяка цена в изпълнителната власт, на порциона на държавата. Това ще е порочно, смята лидерът на МЕЧ. 
Държавният глава Румен Радев не проведе консултации за съставяне на редовно правителство с парламентарната група на „ДПС - Ново начало“.