В университетите и в училищата трябва да се съчетава възпитанието с образованието, за да се доизграждат младите хора, каза митрополит Серафим

Трябва във висшите, в средните и в основните училища да се съчетава възпитанието с образованието. Това са две неща, които не трябва да бъдат разделяни и трябва да се търсят начини училището и университетите да доизграждат младите хора, защото в съвременния ни свят дефицитът във възпитанието идва още от семейството. Това се натрупва в няколко поколения и е необходимо учебната среда да спомага за доизграждането на младите хора като добродетелни хора и това е насоката на днешната ми лекция, каза пред журналисти Неврокопският митрополит Серафим, след като говори на тема "Религия, образование, природа, вяра в съвременния свят" в Лесотехническия университет.
В навечерието сме на Рождество Христово и поводът да поговорим за църквата, за нейната роля в този процес е много уместен преди тези празници, отбеляза митрополит Серафим.
Негово Високопреосвещенство митрополит Серафим като възпитаник на Лесотехническия университет и висш духовник на Българската православна църква акцентира в лекцията на своите виждания и опит по въпроси, свързани с моралните и духовните аспекти на човешкото съществуване, както и с тяхното значение в контекста на развитието на науката и образованието.
Но не само празниците са повод да разсъждаваме по тези въпроси и да предприемаме някакви действия. Това трябва да бъде ежедневна грижа, но ако акцентираме поне на тези важни моменти от живота ни като православни християни - на големите празници - Господски и Богородични, то все по-близо ще бъдем до онзи резултат, който желаем. И той е свързан с това да се радваме на добродетелни деца, които да растат като добродетелни и отговорни млади хора, намиращи отговорност за себе си и за другите хора около себе си в своя житейски път, каза митрополит Серафим пред журналистите.
Въвеждането на предмета "Религия" в задължителната програма в училище е едно от нещата, което ние считаме, като църква, че ще бъде от огромна полза. Но докато това стане, тъй като няма как да се случи бързо, има други начини, по които да се достига и да се работи в тази насока. Съществуващите форми на преподаване в училище, извънучилищните - прицърковните училища, или други начини на общуване, на срещи с учащите се, също могат да бъдат търсени, прилагани и от опит знам, че дават много добри резултати, обясни Неврокопският митрополит. 
Той отбеляза, че въпросът за предмета "Религия" да влезе в задължителната учебна програма е поставен веднага след промяната на строя през 1989 г., но вече дълги години това не се получава, но все повече представители на политическите партии възприемали това убеждение и подкрепяли това желание на Светия синод. То не е само на Светия синод, ние изразяваме стремежа, желанието на голяма част от българското общество - родители, учители, хора, които работят с ученици и млади хора са запознати с цялата проблематика на дефицита на възпитание. Ние изразяваме желанието и убеждението на толкова много хора, че чрез преподаването на традиционните за нашия народ християнски ценности в училище, в предмет, който да бъде в задължителната програма, ще може до много повече деца да достигнат и да бъдат част от изграждането им като личности, каза митрополит Серафим. 
Архиереят припомни, че сега предметът "Религия" се изучава като свободноизбираем и зависи не само от волята на родителите, "но има и някакви пречки, които се появяват в училищните ръководства или в Регионалните управления на образование, или има други причини". В повечето случаи я има волята на родителите за предмета, желанието на децата го има, но е необходимо да се намерят съответните начини за всяко училище, които са възможни според нормите и законите, за да се преподава този предмет.
В Неврокопската епархия имаме много добра практика и винаги съм подчертавал ролята на всички институции - и образователни, и общински, и на цялата общественост в този процес. В епархията ни над 4000 деца изучават предмета  "Религия православие", има училища, в които всички ученици от първи до четвърти клас, а вече и в пети клас, го изучават, каза митрополит Серафим.
Той поясни, че ако предметът "Религия" влезе в задължителната учебна програма, ще има възможност за избор и всеки ще го изучава, според религиозната общност, към която принадлежи. Ще има и предмет, в който ще се преподава нравственост, етика - знания за добрите човешки взаимоотношения. По този начин всички деца ще могат да се докоснат до знания, които ще им помогнат в тяхното формиране като пълноценни личности, подчерта Неврокопският митрополит.
Ректорът на Лесотехническия университет доц. д-р Христо Михайлов подари на митрополит Серафим скулптура на сова - символ на мъдростта, знанието, учението и възпитанието. Неврокопският митрополит Серафим е завършил "Ландшафтна архитектура" в Лесотехническия университет. 
Освен дипломата от Лесотехническия университет, ще имам и един много хубав спомен от днешния ден, за който благодаря и за цялостното отношение на приятелство, което през годините остана - от завършването ми досега, с преподавателите, с колегите от моята специалност и с випуска ми, каза Неврокопският митролопит Серафим.