Трябва да се възползваме от шансовете, които ни дава ЕС, каза зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев

Възможностите, които Европейският съюз (ЕС) ни предлага са много и не трябва да оставяме неосъществени шансове. Това каза заместник-кметът на община Перник Стефан Кръстев в рамките на трансгранична конференция в Босилеград, организирана по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Българска телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. 
Той говори основно в контекста на европейската зелена сделка и изтъкна, че Перник е изправен пред сериозни предизвикателства в осъществяването ѝ, поради което е определен и за целеви регион в Механизма за справедлив преход. Перник е бивше индустриално сърце на България, а нашите деди са използвали върховите технологии на своето време. Няма как днес да разчитаме на това. Нагласата ни към прехода трябва а бъде това, че е неизбежен и това, че представлява невероятна възможност, а не заплаха, посочи заместник-кметът на община Перник. 
"От нас зависи това как ще го управляваме, дали ще се случи върху нас, без да отчита възможностите и потребностите ни, или ще ни даде шанса да сбъдваме важни проекти. От нас се изисква способността да се учим през целия живот, защото отмина времето, при което оставаме на едно място след завършването на училище. Днес се налага да се учим и развиваме постоянно", коментира Кръстев.
Зам.-кметът отправи поздравление по повод днешното решение за приемането на България за член на Шенгенското пространство и по суша. Днешното решение е поправяне на една несправедливост, защото България трябваше да бъде член на това пространство отдавна, заяви Стефан Кръстев. Той изтъкна, че Перник има сериозни връзки и с Цариброд, и с Босилеград, а неговите корени са от Босилеградско.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Босилеград, Белград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун. От началото на проекта досега БТА организира конференции във Велики Преслав, Пловдив, Силистра, Петрич, Монтана и Бургас.