Музеят в Хасково ще си сътрудничи за създаване на аудиогид за Александровската гробница с Музей на вучедолската култура

Регионалният исторически музей (РИМ) в Хасково, под чието управление е Александровската гробница, обяви ново сътрудничество чрез обекта. Музеят ще изпълнява съвместно с Музей на вучедолската култура от Хърватия (Muzej vučedolske kulture / Vučedol culture museum) съвместен проект за създаване на аудиогид, съобщи координаторът по разработката от РИМ-Хасково Антония Петрова. Тя уточни, че и двата обекта са носители на Знак за европейско наследство.
Съвместният проект, който ще бъде внедрен, е „Млади гласове, древна мъдрост – създаване и прилагане на аудиогид в археологически обект“. Разработката ще бъде изпълнена с европейско финансиране чрез Бюрото за знака за европейско наследство (European Heritage Label Bureau), което цели укрепване на мрежата на носителите на Знак за европейско наследство.
Гробницата край хасковското село Александрово, която датира от IV в. пр. Хр.,  е един от най-ярките паметници на тракийската култура у нас и в Европа. Тя беше открита от археолога Георги Китов през 2000 година. През 2009 година с финансова помощ от японското правителство беше изграден и Музейният център "Тракийско изкуство в Източните Родопи" с точното копие на некропола. Сред експонатите в него е  златно съкровище, датирано от 4500 - 4000 г. пр. Хр.     
Александровската гробница бе сред 12-те обекта, които през 2022 година получиха Знака за европейско наследство от Европейската комисия. С него се  отличават сгради, документи, музеи, архиви, паметници, които имат символно значение за европейската култура и развитието на европейската интеграция и които са изиграли значителна роля в историята и културата на Европа и изграждането на Европейския съюз. Инициативата има за цел да насърчи опазването и популяризирането на европейското културно богатство.
За съвместния проект, който ще се изпълнява с екипа на Александровската гробница , съобщиха на фейсбук страницата си и от екипа на Музей на вучедолската култура от Хърватия. От публикацията става ясно, че музеят е партньор по още един проект-„Свързване на Дунав: Споделяне на европейското наследство и истории за крилете на гълъб“, който ще изпълнява съвместно в партньорство с Двореца на Европейската комисия на Дунав в Румъния.
Одобрените проекти за финансиране чрез European Heritage Label Bureau - EHL Bureau през тази година са общо десет.