Невъзможно е управление с „Възраждане“. Ние винаги сме водили България към Европа с действия, а не с думи. Ние искаме България да бъде нормална европейска държава, член на Европейския съюз и да достигнем средноевропейските нива на благоденствие. „Възраждане“ искат да ни вкарат в БРИКС, което е едно обединение на най-бедните държави в света, коментира Василев.
Ние от ПП разговор с ГЕРБ нямаме, ясно сме заявили, че разговори ще водим след подписване на декларацията за "санитарен кордон", обясни съпредседателят на „Продължаваме Промяната“. Той добави, че коалиционният им партньор „Демократична България“ (ДБ) може да говорят с ГЕРБ и ПП ще ги подкрепи в това им желание.
На въпрос, ако ДБ договорят приоритетите, залегнали в декларацията за "санитарния кордон" с ГЕРБ-СДС и те бъдат вписани в евентуално коалиционно споразумение, дали ПП ще го подпишат, Василев заяви, че „дяволът е в детайла“.
На 16 януари изтичат сроковете за избор на г-н Сарафов за главен прокурор. Дотогава тези закони трябва да бъдат приети - не договорени, не сложени в декларация, не обсъдени, а приети. До момента имам 108 народни представители, подписали "санитарния кордон, има и внесен закон с почти идентичен текст от партия „Възраждане“. За нас е важно да се случи съдебната реформа, каза Василев.
По повод ареста на неговия сътрудник Лъчезар Ставрев, Василев коментира, че това е „голям фарс и опит за намеса на Сарафов в политиката“. Според съпредседателя на ПП всичко това се прави с цел да се минира работата на парламента. Той добави, че няма от какво да се притеснява и би си дал имунитета, ако му бъде поискан.
Относно проектобюджета на държавата за следващата година Асен Василев коментира, че от разчетите е видно, че увеличението на пенсиите догодина се покрива напълно от текущите приходи на Националния осигурителен институт. Опорката за пенсиите, че правят дупка в бюджета, току-що умря, посочи Василев. Основното увеличение на бюджета идва от заплащането на чиновниците – 36 % ръст на перо „Персонал“, коментира той. Василев призова това увеличение да се прецизира и да бъде 10 %.
Шенген вдига икономическия ръст с 1 %. Ако това бъде отразено в макрорамката, това означава, че ще има 800 млн. лева повече приходи в хазната, добави Василев.