След влизането на България в Шенген ще се увеличи и туристическият поток в община Шумен според зам.-кмета Даниела Русева

Ще се увеличи туристическият поток в община Шумен, която се намира в близост до румънската граница, след премахването на сухопътния граничен контрол. Това каза за БТА заместник-кметът с ресор “Европейски политики, екология и туризъм” на общината Даниела Русева. Очакваме по-голям поток от туристи, които да влязат през тази граница и да останат в нашия район, като пътуващите шуменски жители за чужбина също така няма да чакат с часове на границите, добави Русева. 
Според нея се очаква спад на цените на много продукти поради увеличената конкуренция, което ще повиши благосъстоянието на гражданите и жизнения им стандарт, като ще се повиши и качеството на предлаганите стоки. „Производствените предприятия от всеки един регион се стремят към увеличаване на износа на тяхната продукция. Липсата на опашки и чакане по границите ще увеличи възможностите за износ на продукция на шуменските предприятия, а оттам и печалбите за бизнеса. Увеличаването на печалбата за бизнеса води до увеличаване на заплатите на работещите в предприятията и формирането на средна класа; липсата на граничен контрол ще доведе до по-голяма сигурност при планирането на доставките за региона", коментира Русева. 
Според нея липсата на стабилно правителство в държавата и явяването на седем поредни избори за кратък период от време отслабват доверието в държавността. Общините при тази политическа ситуация са единствения остров на сигурност за гражданите. Премахването на сухопътните граници са възможност за разширяване на междуобщинските връзки с градове от други държави членки на Европейския съюз (ЕС). По този начин могат да бъдат възприети добри практики от други общини и да се формират партньорства за съвместно кандидатстване с проекти към Европейската комисия, допълни Русева. 
Община Шумен и Общинският съвет в града ще направят преглед на всички действащи местни нормативи, които касаят въвеждането на местните такси, цени на услуги и данъци, каза за БТА Десислава Петрова – заместник-кмет с ресор „Бюджет и финанси“ на общината. Според нея приемането на България в Шенгенското пространство и по суша ще облекчи икономическите дейности, свързани с фактуриране, плащане и деклариране в общината.
С влизането на България в Шенгенското пространство се планират и редица инициативи в сферата на общинското строителство и благоустройство, които целят да подобрят инфраструктурата и да улеснят интеграцията с европейската транспортна и икономическа система, каза за БТА инж. Андреан Ваньов – заместник-кмет с ресор „Строителство и благоустройство“ на общината. 
„Правителството предвижда целеви финансови ресурси за развитие на общинската инфраструктура, което включва благоустрояване на пътища, транспортни връзки и градска среда. Ще бъде разработена методика за прозрачна оценка на проектите, за да се гарантира ефективно изразходване на средствата, например от Националния план за възстановяване и устойчивост. На второ място, предвиждат се и инфраструктурни проекти за транспорт и сигурност. Приоритет се дава на развитието на граничните райони и модернизация на съществуващата инфраструктура, за да се улесни товарният и пътническият транспорт. Очаква се това да донесе значителни икономически ползи, особено за логистиката и търговията, отбеляза Ваньов. 
По думите му пари се отпускат от правителството и за зелена и цифрова трансформация. „Част от проектите се вписват в рамките на Европейския зелен пакт, включително мерки за устойчивост и екологично строителство в общините. Това е важна стъпка за привличане на инвестиции и изравняване на стандартите с останалите страни от ЕС. Тези инициативи ще подобрят качеството на живот и ще ускорят икономическото развитие в регионите, като същевременно улеснят свободното движение на хора и стоки в рамките на ЕС“, каза Ваньов.