Промени в Наредбата за определяне размера на местните данъци и такси предвижда за автомобили до 74 киловата увеличението да бъде от шест стотинки, съобщи председателят на Постоянната комисия по финанси, бюджет и икономическо развитие Веселина Куртева. Съответно до 110 киловата – 14 ст., до 150 киловата – 17 ст. За автомобили над 150 киловата няма да има промяна. Коригиращият коефициент за годината на производство няма да бъде променен. Ще бъде коригиран коефициентът за екологична категория.
За автомобили с категория Евро 1, 2 и 3 коефициентът ще бъде завишен с 0,1 и ще бъде намален с 0,1 за автомобили с по-висока екологична категория. По отношение на размера на данъка на мотопедите и мотоциклетите с категория „Евро 4“, се предвижда намаление с 20%, а при тези с по-висока категория, намалението ще възлиза на 60%. Предложените промени целят насърчаване на употребата на по-екологични автомобили.
Промените в наредбата предвиждат още сградите, които отговарят на енергийна ефективност клас А, да бъдат освободен от данък за срок от 6 години. Сгради, които са енергийно ефективни, но не са участвали в програмите по санирането, за да ползват такава отстъпка, трябва да са минали паспортизация.
Втората допълнителна точка е свързана с приемане на План-сметка за чистотата. По думите на Веселина Куртева общата сума на увеличението за домакинство е около 30-35 лв., на годишна база, като средствата включват размера на данъка за сгради и таксата за смет. Според разчетите необходимите средства по всички дейности, включени в план-сметката възлизат на над 15 млн. лв. Очакваните приходи от таксата за битови отпадъци през 2025 г. са в размер на 11 млн. лв., а общинското дофинансиране - 4 млн. лв.
„Ако план-сметката за 2025 г. бъде приета, това ще спести близо 4 млн. лв. от бюджета на Общината, които да бъдат инвестирани в асфалтиране, детски площадки и други дейности. През миналата година дофинансирането с бюджетни средства възлизаше на близо 8 млн. лв.“, коментира Димитър Митев.
Друго предложение е подписване на обща декларация от името на всички общински съветници по отношение проекторешението на КЕВР за предстоящото увеличение на цената на ВиК услугите в област Сливен. Председателят Митев информира още, че в общия документ, адресиран до Министерството на регионалното развитие и благоустройството, до КЕВР и до „Български ВиК холдинг“, общинските съветници настояват още за бързо и качествено приключване на водния цикъл и най-вече в кв. „Речица“, както и за адекватни действия и финансиране на ремонти на водопреносната мрежа в Сливен и населените места.
Освен допълнителни пет точки Общинският съвет ще разгледа 34 точки от предварителния дневен ред. Сред тях Митев открои интегрирания план за развитие на Община Сливен за 2021-2027 г., актуализирания план за действие на общинските концесии за 2021-2027 г. и закупуване на апаратура в част от доболничните заведения в Сливен.