Още през октомври инспекцията е сезирана с множество сигнали на граждани за необичайно оцветяване на водите на река Теке дере в района на шуменското село Васил Друмев, с жълто-оранжев цвят, след което експертите на РИОСВ - Шумен извършиха незабавни проверки на място - на всички сигнали по различни компоненти на околната среда. За физико-химичен анализ са взети проби както от отпадъчни води на предприятия в района, така и от водите на реката, посочват от пресцентъра на РИОСВ – Шумен.
Оттам уточняват, че при извършените проверки са установени редица нарушения на екологичното законодателство от страна на „Уайър продакшън“ ЕООД , както във връзка със заустване на непречистени отпадъчни води, така и с неправилно съхранение и нерегламентирано изхвърляне на опасни отпадъци. Установено е също, че цех за производство на помеднена тел работи в нарушение на Закона за опазване на околната среда, без да има становище от РИОСВ за този вид дейност, съобщават още от пресцентъра на екоинспекцията.
Оттам допълват, че резултатите от физико-химичния анализ на пробите от отпадъчни води и от водите на река Теке дере потвърдиха, че замърсяването на водния обект е следствие от дейността на предприятието за производство на поцинкована тел. Установени са също превишения на индивидуалните емисионни ограничения на показатели за желязо и цинк в отпадъчните води на предприятието, а резултатите от анализите на повърхностните води на реката показват данни за желязо и цинк много над нормите.
През ноември на дружеството са съставени четири акта за установените административни нарушения, само при първата проверка. Експертите на РИОСВ-Шумен направиха и множество предписания на дружеството за управление на отпадъците, експлоатиране на пречиствателното съоръжение на обекта и недопускане на заустване на непречистени отпадъчни води в река Теке дере, съобщават още от пресцентъра на РИОСВ – Шумен.
На 9 декември, в рамките на последващ контрол, инспекцията отново извърши проверка и установи, че дружеството не изпълнява дадените му задължителни предписания и дейността му продължава да поражда риск за околната среда и здравето на живеещите в региона. В резултат на тези констатации РИОСВ наложи принудителната административна мярка за спиране на дейността на предприятието с цел преустановяване на нарушенията и предотвратяване на вредните последици от тях. Предстои пломбиране на инсталациите за производство до привеждането на дейността в съответствие с изискванията на екологичното законодателство, допълват от пресцентъра на екоинспекцията в Шумен.
Регионалната инспекция по околната среда и водите в Шумен предприе и незабавни действия през май, след като на зеления им телефон бе постъпил сигнал за изтичане на черна субстанция и миризма във водите на р. Пакоша, която се влива в язовир „Фисека“.