„Вдъхновявайки се и изучавайки съвременна японска калиграфия Шодо, изкуството на източния туш суми (В. Петкова) и монохромната абстракция (Б. Богдев), двамата автори представят свои вътрешни светове чрез търсения, заредени със смелост и лични психологически подпластове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че творбите тръгват от съвременната японска калиграфия Шодо (където всеки знак е и символ, който можем да разчленим на смислови части, излъчващи голяма доза поетичност) и от монохромния абстрактен експресионизъм, възникнал в САЩ след Втората световна война, засягат предметността – разпознаваема, необходима ни и самата тя трансцендирана в символ, и навлизат в „без-образността“ – там, където съзнанието се опитва да остане голо или да се разсъблече до ненатруфен жест, изпълнен с искреност и опит за себепознание.
Венелина Петкова е родена във Варна. От 1998 г. живее в София, където следва Връзки с обществеността и магистратура „Изкуства и съвременност“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Записва и квалификационен курс „Арт-терапия“ към НБУ. Културата на Далечния изток я привлича от малка. Това привличане определя страстта й към суми-е източната рисунка с туш и Шодо – японска калиграфия или още Пътят на четката. Практикува повече от пет години - първо със сенсей Мичико Имаи (Япония), а от две години със сенсей Хекиун Ода, японски майстор на четката от най-висок ранг. В момента В. Петкова притежава степен Специално кю по Шодо от японската школа ШоДжинКай. През 2021 г. излиза от печат дебютната й книга с хайку поезия, кратка проза и 50 авторски суми-е и шодо илюстрации „Бели петна“, а през 2023 втората й „Книга против мигрена – къси разкази“, изд. Ерго. Илюстратор е на два броя на сп. „Кула“, Казанлък. В момента подготвя третата си книга авторски текстове, суми-е илюстрации и калиграфия.
Богдан Богдев е роден в Балчик, но е израснал и учил в Добрич. След година следване в УНСС, София, продължава образованието си в Ню Йорк, където завършва бизнес администрация в Барук Колидж. В Ню Йорк за първи път се среща със световното модерно изкуство. Често посещавал МоМА, „Метрополитън“, „Гугенхайм“, „Уитни“. Също и малките алтернативни места в Трайбека и Бруклин. Вдъхновява се от творбите на Франц Клайн, Мадъруел и Сай Туомбли и за няколко месеца натрупва стотици рисунки и скици с акрил, туш, мастило и пастел в най-различни формати. Вече има две изложби зад гърба си.
/ВСР