Миньорите от "Каолин": Не убивайте минната индустрия, не обезлюдявайте цели села и градове

"Не убивайте минната индустрия!", "Не обезлюдявайте цели села и градове!", "Бъдеще за децата ни!" - с тези призиви миньорите от "Каолин" излязоха вчера в центъра на Ветово на протест срещу готвения данък върху добива на подземните богатства. Фабриките във Ветово и Сеново спряха работа и над 300 души заявиха твърда готовност да се борят срещу унищожаването на индустрията, както определят намерението на служебното правителство за новото облагане.

"Бих искал да ви кажа добър ден, но днес не е добър ден за минната индустрия на България. Днес нашите работници решиха да спрат производството и да организират протест срещу предложението на Министерския съвет за въвеждане на нов, допълнителен, убийствен за минната индустрия данък. За това предложение разбрахме преди по-малко от два дни и ако то се гласува в парламента във вида, в който се предлага, означава буквално затваряне на минния бранш в България. Това е убийство на минния бранш в България", каза изпълнителният директор на "Каолин" Димитър Ангелов.

Днешната демонстрация беше организирана от миньорска синдикална федерация на КНСБ, а ръководството на фирмата декларира подкрепа "до момента, док ато не се осъзнае, че не може с административни решения да се убиват бизнеси, да се затрива бъдещето на семейства, на цели общини".
В момента българската фирма на немския концерн "Кварцверке" плаща 3 милиона лева концесионна такса годишно. Новият данък, по изчисленията на нейни експерти, ще й коства още 6 милиона лева.

"Тези пари няма откъде да дойдат, не може да се компенсират със съкращаване на разходи и персонал, говорим за спиране на кариери и фабрики, т.е. говорим за тотално спиране на индустрията в цяла България. това означава липса на суровини. Всички, което виждате и използвате, освен дървото, се прави от суровини. Няма да има материали за производство на всички следващи индустрии, които зависят от миннодобивната индустрия. Освен това добавянето на данък и оскъпяването на основните суровини е идеален начин да се увеличи инфлацията, защото всичко останало след това ще поскъпне", посочи Димитър Ангелов.

По думите му повечето от външните инвеститори вече са обявили, че ако замисленият данък се приеме, ще спрат работа у нас и най-вероятно ще инвестират в други държави.

"Прекратяване на дейността на фирма "Каолин", която е най-големият работодател в Русенска област, а не само в община Ветово, ще рефлектира много сериозно върху ситуацията в общината. Това означава всички тези хора на площада да са с прекратени трудови договори и търсещи работа. Освен всичко това община Ветово разчита и на част от концесионната такса и липсата й би довела до големи затруднения, които ще изпитаме през следващата година. Освен това ръководството на фирмата всяка година помага за изграждане на инфраструктурни проекти от обществена полза. На този етап подкрепяме протеста, като сме съпричастни и сме заедно с тях на този момент, при задълбочаване на проблема, естествено, си запазваме правото да участваме по други начини", заяви кметът на Ветово д-р Мехмед Мехмед.

"Ние сме тук, за да покажем на всички, че сме заедно и трябва да защитим работните си места. Наистина ще пострадаме много, ако този данък влезе в сила. Протестите ще продължат дотогава, докато спечелим борбата. Ако трябва, ще отидем на жълтите плочки в София, за да защитим нашите права. Ако "Каолин" затвори, не виждам нашите деца откъде ще си изкарат хляба или това значи още едни 50% да се изнесат в западните страни", заяви лидерът на КНСБ в "Каолин" Иван Борисов и призова колегите си да имат готовност да защитят работните си места.