Учениците, които са от горните гимназиални класове, ще избират на кои проекти да направят мониторинг. Експертите им предлагат това да са проектът за ремонт на две детски градини в Пловдив, който се реализира по програма "Региони в растеж", "Грижа в дома" по програма "Развитие на човешките ресурси" и проектът за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Пловдив по програма "Околна среда", по който стари отоплителни уреди се подменят с климатици и други екологични системи. Има вариант учениците да бъдат разделени в три групи и да се работи по всички проекти, обясни Минкова. По думите ѝ експертите от ОИЦ ще им разяснят административния път на проекта, както и кои са публичните и частните субекти, участвали в изпълнението му.
През следващата година са предвидени реално наблюдение на изпълнението на проекта, интервюта с екипа за управление, срещи с институции, анкети с граждани. В края на инициативата учениците ще трябва да подготвят в свободна творческа форма кратко обобщение от проведеното проучване на проекта. Това може да бъде видеоматериал, инфографики, презентация или друго, посочи Нели Караджова.
Надявам се, че проектът ще бъде интересен за учениците, защото неформалното образование е в тяхна полза, тъй като се докосват до реалната среда, коментира Евдокия Колева. Тя припомни, че тази година гимназията отбеляза 75 години от създаването ѝ, а през годините учениците са се включвали в множество мероприятия.
През тази година експертите от ОИЦ - Пловдив са организирали близо 40 информационни срещи и събития в 18-те общини в Пловдивска област. Консултирани са над 200 посетители в офиса на центъра и са публикувани повече от 350 публикации в социалните мрежи с актуална информация относно отворените процедури по различните програми и примери за добри практики.