Той добави, че по време на творческия процес са били обсъждани различни начини, по които да бъде изобразен Левски. Мислихме и върху начина му на обличане, дали да е с хайдушките си одежди, или с тези от единствената му портретна снимка, на която е официално облечен. Решихме Левски да е в неговите официални одежди и с божието слово до сърцето му, разказа кметът. Знаем, че Левски се отказва от монашеството, но той го прави за нещо по-съкровено, прави го за народа и за битката за независимост и свобода, припомни Младенов. Според него паметникът в Костинброд ще изобрази Апостола по нов начин. В този случай той изглежда по-примирен, но в същото време достатъчно решителен с погледа му, с осанката му, добави Младенов.
Идеята за скулптурата възниква от историята на общността в Костинброд, която е свързана с Левски, обясни кметът и припомни, че именно в Шияковския манастир Апостола създава Шопски таен революционен комитет. В този манастир негов близък съратник е духовникът, ръководил тогава божията обител - Генадий Ихтимански, разказа кметът на Костинброд.
Композицията е дело на авторски екип. Един от скулпторите, който изключително активно участва в изграждането му, е Борис Андреев – Реджо, посочи кметът Трайко Младенов. Паметникът се изгражда изцяло с дарения от будните костинбродчани, будните българи, будните родолюбци, участието на Общината е единствено административно и логистично, каза кметът Младенов. Той добави, че интересът на гражданите към кампанията за набирането на средствата е голям.
Целта е монументът да е готов до 20 февруари, обясни Младенов. Необходимата сума за изграждането му е около 270 хиляди лева. Граждани, фирми застават рамо до рамо, всеки с каквото може да отдели, каза кметът. Досега са поставени над 50 кутии за дарения в магазини, на места, където се събират много от нашите съграждани. Кампанията за набиране на дарения за паметника се разширява, има плакати в обществения транспорт, готвят се билбордове за различни места из града, посочи Младенов.
Паметникът ще бъде поставен в старата част на града, където е и най-старото училище на територията на общината, което носи името на Васил Левски, каза Младенов. Той добави, че монументът ще бъде разположен на площада между двете сгради на учебното заведение. Там в момента се намира „Паметник на загиналите“, поставен в памет на трима костинбродчани (Асен Веселинов, Тодор Спасов, Стефан Стойков), който ще бъде преместен. По време на миналата сесия на Общинския съвет това предизвика спор между представител на гражданите и общинската администрация, припомни Младенов. Кметът увери, че монументът няма да бъде разрушен, а ще бъде демонтиран и поставен на друго място заедно с плочите под него. Ние уважаваме историята и особено тази, която е свързана с нашата общност и с нашата община, каза още кметът на Костинброд Трайко Младенов.