По думите на Лазарова придобиването на умения в тази сфера на изкуството е възможност за добра професионална и личностна реализация на младите хора на пазара на труда. Такава е и целта на училищното професионално образование, подчерта заместник-министър Емилия Лазарова.
"Прекрасните изяви на учениците доказват, че изкуството е не само израз на човешката креативност, въображение и дух, но и мощен инструмент за комуникация, който свързва, вдъхновява и обогатява“, каза тя. Заместник-министър Лазарова открои и важната роля на изкуството в приобщаването и подкрепата на децата и учениците със специални образователни потребности.
Организатор на конференцията е екипът на столичното 140-о Средно училище (СУ) "Иван Богоров“, в което се обучават ученици в областта на танцовото изкуство. От учебната 2018/2019 година училището предлага обучение по професията "Танцьор" - на български танци, а от учебната от учебната 2022/2023 година по професията "Танцьор" - на модерен танц.
По време на форума представители на средни и висши училища в областта на сценичните и аудиовизуални изкуства представиха своите виждания за перспективите за развитие на професионалното образование в тази сфера.
Конференцията бе открита от директора на 140-о Средно училище Мая Зафирова. Във форума участваха също: д-р Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители, проф. д-р Николай Марин - ректор на Югозападния университет "Неофит Рилски", д-р Ваня Кастрева - началник на Регионалното управление на образованието в София-град, Красимир Вълчев - народен представител, и други.