Министър Галин Цоков ще открие най-мащабното събитие за училищни иновации - форума "Лаборатории за иновации"

Служебният министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков ще открие първия по рода си Национален форум "Лаборатории за иновации". Най-мащабното събитие за училищни иновации в България започва в 9:30 ч. на 10 декември (вторник) в зала 6 на Националния дворец на културата (НДК), съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).  
Фокусът на събитието е изцяло върху иновативните подходи на преподаване и как те се превръщат в двигател за развитие на образователната система.
На форума ще бъдат представени крайните образователни продукти, създадени в първите пет успешни лаборатории по Националната програма "Иновации в действие". 
Училищните лаборатории за иновации се изпълняваха от пет образователни институции - домакини, като в работата към всяка една от тях се включиха по десет партниращи училища. Така в инициативата се включиха над 55 училища, които изработваха и прилагаха иновационни подходи в българското образование, поясняват от МОН.
Лабораториите са в различни тематични направления - "Предприемачество и финансова грамотност", "Екология и зелена енергия", "Проектно базирано обучение и интегрирано знание", "Позитивно образование и личностно развитие" и "Образователна интеграция и гражданско образование".
Дейностите се изпълняваха от 108-о Средно училище (СУ) "Никола Беловеждов" в София, от Основното училище (ОУ) "Петко Рачов Славейков" във Варна, от Природо-математическата гимназия (ПМГ) "Яне Сандански" в Гоце Делчев, от Второ основно училище "Петко Рачов Славейков" в Стара Загора и от Основното училище "Неофит Рилски" в село Дерманци. Успешното им изпълнение е в резултат от екипната работа на педагогическите специалисти от иновативните училища и външни експерти - научни консултанти.
"Училищни лаборатории за иновации" се организира по Националната програма на МОН "Иновации в действия". За първи път по програмата иновативни училища в страната, работиха съвместно, изготвяха проекти и обменяха идеи в конкретни тематични направления.
На събитието за приемственост ще присъстват и екипите на новите шест училищни лаборатории за настоящата учебна година. Те ще могат да се запознаят подробно с работата на колегите си и да обогатят опита си.
Специален акцент в програмата на форума ще бъде и представянето на анализ от проф. Дора Левтерова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Анализът ще разгледа развитието на иновационната култура в българските иновативни училища и ще очертае насоките за бъдещо развитие.
Форумът "Училищни лаборатории за иновации" е още една стъпка към утвърждаването на иновативните подходи в българското образование и укрепването на връзките между училищата в страната.
Събитието ще продължи до 15:00 ч. в зала 6 на НДК.