На откриването бе представено животоописанието на Николай Хайтов, с което се отбелязаха 105 години от рождението му.
Неслучайно Лесотехническият университет е и място за съхраняване и почитане на спомени за личността на големия писател. Любовта към гората и природата насочват Николай Хайтов към лесовъдството и той завършва висшето училище през 1943 година, споделят от висшето училище.
Новият кът в библиотеката на Лесотехническия университет е създаден от ректорското ръководство с участието на сина на твореца – арх. Здравец Хайтов. Освен фотографии на Хайтов, представящ лесовъдския му път, 16 тома от събраните съчинения на Николай Хайтов и последната му издадена книга -''Светът на Хайтов'', посетителите на библиотеката могат да се докоснат и до оригинала на дипломната му работа.
По време на откриването ректорът на ЛТУ – доц. д-р Христо Михайлов разказа за ролята на университета в живота и професионалното развитие на Николай Хайтов, както и за значението на този паметен кът за висшето училище и студентите.
''Имах честта да познавам лично Николай Хайтов и разговорите ни са били за българската гора, природа, родолюбието, патриотизма и държавността в България. Искам да подчертая изключителната роля на твореца, на гражданина като стожер на ценностната ни система по родолюбие и патриотизъм. Много битки е водил акад. Хайтов за българщината. Колко прав е бил във времето, когато казва – ''Изтървем ли селото, сме изтървали всичко''. Стилът на Хайтов е неповторим и неподражаем, и с творчеството си остави изключително ярка следа. Гордеем се, че с паметния кът на Хайтов, ЛТУ е пазител на национални ценности и непреходни идеали'', отбеляза доц. Христо Михайлов.
На откриването доц. д-р Елена Драгозова – зам.-ректор на ЛТУ представи откъс от ''Шумки от габъра'' на Николай Хайтов.
Арх. Здравец Хайтов – син на Николай Хайтов сподели лични спомени за бащата, лесовъда и творец Хайтов. Той акцентира върху значението на лесовъдството и природата в произведенията, и приноса на Николай Хайтов в литературата, киното, и опазването на българската природа.
''За мен е гордост и чест, че заедно създаваме този паметен кът, съставен от непубликувани фотографии от личния архив на баща ми, които представят неговия лесовъдски път. Той се е отнасял изключително емоционално и сериозно към гората, което го утвърждава и по-късно като вече пишещ човек. Моят апел е – прелиствайте Хайтов, той ще ви зареди и с любов към гората, и към професията!'', каза арх. Здравец Хайтов.
Народният представител Десислава Танева изпрати поздравителен адрес, с който подчерта значимото дело на талантливия писател и отдаден лесовъд, посветил живота си на опазването на горите и природните ресурси на България.
Церемонията по откриване на паметния кът продължи със символично поднасяне на букет от академичната общност на ЛТУ, а арх. Хайтов връчи последната книга ''Светът на Хайтов'' на ректора на ЛТУ.
Думите, делата и творчеството на Николай Хайтов остават като светъл пътеводител, а паметният му кът в Лесотехническия университет съхранява тези ценности, допълват от висшето училище.
/ЙВЛ